Kecskemét, történetek, akvarellek
Pajkó Andrea és Sárdi Barbara alkotótásaimmal együtt 2020 nyarától készültünk a Kecskemét, történetek, akvarellek című könyv megjelenésre. Ők a történetekkel, én az akvarellekkel. Az útinaplóim stílusában készültek a könyvben megjelenő festmények, amelyből 30 2024. októberében a kecskeméti Városháza Galáriájában is látható.
Galíciai cruceirók
Nálunk is sok helyen állnak az út szélés, kereszteződéseknél keresztek. Spanyolországban crúznak hívják a keresztet, viszont ha faragott, akkor cruceiro. Ott Galíciában nemcsek az egyik oldalán van egy faragott Krisztus a kereszteknek, hanem mindkét oldala faragott, gyakran Szűz Mária alakja jelenik meg a másik oldalon. Amikor 2022-ben a Via Marianán (Mária úton) gyalogoltunk sok-sok cruceirót láttunk s fotóztunk. Ezekből most egy sorozatot készítek, egyelőre hat készült el, de még akarok festeni többet is. Valamivel nagyobban az A4-es mértenél és akvarell technikával készültek. Szeretnék ezekből egy kiállítást összehozni! A legjobb az lenne, ha Galíciában valósulna ez meg!
Krétai útinapló - 2024. július
Régi vágyam teljesült azzal, hogy Krétán nyaraltunk. Persze engem nem a tengerpart vonzott, hanem a minoszi kultúra emlékeit szerettem volna látni, amit már sok éve tanítok. Számomra a legfontosabb a Knósszoszi palota és az irakleioni Régészeti Múzeum volt, de ha már Krétán voltunk, ellátogattunk El Greco szülőházához is. Ezen kulturális élmények mellett a többi programunk inkább a természeti szépségekről szólt: Elafonissi, Gramvuosa, Balos. Kiderült, hogy az egy hét még kevés is, ha minden szerettünk volna megnézni Nyugat-Krétán, vagy kipróbálni, megkóstolni több finom görög ételt. Mindezek mellett, ami még emlékezetessé tette ezt a nyarlásunkat az az, hogy közben lettünk nagyszülők, megszületett az első unokánk.
Újabb nagy lépcsők - 2023. július
Az augusztusi kiállításomra készülve született meg ez a négy nagy méretű festmény, egy-egy újabb lépcsőről.
47. Nyári Képzőművészeti Alkotótelep - Tiszakécske, 2023. július
Ebben az évben másodszor vettem részt a telep munkájában. Nem volt előzetes elképzelésem, hogy mit akarok csinálni. Azt terveztem, hogy majd ami hat rám, azzal kezdek valamit. Viszont mindenképpen azzal az akvarellkészlettel akartam dolgozni, amit még a télen vettem. Ez a St.Peterburg White nIght szemcsés akvarellkészlete volt. A kilátóból készült napkeltés és napnyugtás kis vázlatokat hagyományos (Lukas) akvarellel készítettem, de a többit ezzel a készlettel. Vannak növényi témák, tiszai csónakos témák, sziluettes témák és lépcsők a Gombaházak környékéről. Egy nagy, 50×70 cm-es képet is festettem, de a többség 3-as, A4-es, ám van pár képeslapméretű is. A tábor zárókiállításán csak három képem került a közönség elő, így most itt lehet őket megtekinteni.
Ecoprintek papírra - 2023. április, május
Tavaly tavasszal kezdtem el a kísérletezgetést az ecoprint technikával. Ez egy olyan technika, amikor a növények természetes nyomatot hagynak a papíron (textilre is készülhet). Persze nem olyan szín fog megjenni a papíron, mint amilyen színű a növény, ezért rengeteg meglepetéssel járt, amikor a gőzölés után kibontottam a munkákat.
Most az idén tavasszal készültek közül mutatok néhányat. Tervezek egy workshopot is, ahol bemutatom ezt a technikát a résztvevőknek. Részletek később, figyeljétek a honlapot, vagy a Facebook oldalunkat!
Mexikói útinapló - 2023. március
A blogban írtam a mexikói kirándulásunkról, ahol teremészetesen megint útinaplóztam. Íme a bejegyzések:
Hommage á Ligeti - 38. Kecskeméti Tavaszi Fesztivál, 2023. március
A 38. Kecskeméti Tavaszi Fesztivál nyitó kiállítása a KKK és a Műhely Művészeti Egyesület közös rendezésében az Áthatások című tárlat volt. A felhívásban Madách Imre, Csontváry Kosztka Tivadar és Ligeti György kerek évfordulós születéséhez, az ő munkásságukhez lehetett kapcsolódni. Engem Ligeti György 100 metronomra írt darabja, a Poeme symphonique pour 100 metronomes ihletett meg. Ez a festményem szerepelt a kiállításon.
Via Mariana útinapló
A Via Mariana a portugál Bragából indul a 18 szakasz és a spanyolországi Muxiában ér véget, Mária-kegyhelyeket köt össze az útvonal és az a célja, hogy az elmaradott kis településekre felhívja a figyelmet. Útinaplómban ezt a zarándokutat lehet végig követni
Kőszegi kirándulás útinaplója - 2022. április
A tavaszi szünetet a férjemmel Kőszegen töltöttük, a Covig miatt egy évvel később, mint eredetileg terveztük. Itt is útinaplóztam.
Egyszerűen nincs időm egy nagyon lélegzetű munkába belekezdeni se, így ezek a kis útinaplós bejegyzések számomra az ujjgyakorlatok, hogy valamit azért alkossak.
Erdélyi útinapló - 2022. március
A Határtalanul program keretében 5 napot töltöttünk együtt 40 diákkal Erdélyben. ahol ismét útinaplóztam.
Petőfi és a Hírös város - 2022. március
Az idei Tavaszi Fesztiválos KKK kiállítás felhívására én két képet festettem P.S. (láb)nyomában címmel. Azért nemPetőfi, mert amikor idejárt Kecskemétre az evangélikusokhoz, még Petrvics volt. Megkerestem azt a helyet, ahol a kis Sanyika beléphetett az akkori döngölt padlós iskolába. Ma itt térköves burkolat van.
Máltai útinapló - 2021. október, november
Az Erasmus+ program támogatásval 2 hetet töltöttem ősszel Máltán. Az intenzív angol nyelvi kurzus töltötte ki a napjaim nagy részét, de persze Málta kulturális és természeti nevezetességeit is igyekeztem felfedezni. Ezeket a felfedezéseket az útinaplómban rögzítettem.
Kapuk - 2021. július
A Tiszakécskei Művésztelepen az ókécskei gyönyörűséges szecssziós kapuk adták a munkáim motívumait. Egy nagy méretű és 8 kisebb méretű akvarellt készítettem. Lett egy könnyedebb és egy komorabb hangulatú sorozat.
Újabb "átjárók" - 2021. február
Folytattam az "Átjáró" sorozatom két nagyobb méretű akvarellel. Még mindig Marokkó hatása alatt. A 36. Kecskeméti Tavaszi Fesztivál Színről színre online kiállítására adtam be őket, ott szerepeltek.
"Átjáró" sorozat - 2020. október
Az őszi szünetben folytattam a nyáron megkezdett kísérletezgetést ezzel a számomra új akvarelltechnikával és megszületett bennem ennek az új sorozatnak a gondolata. ÁTJÁRÓ - ezt a címet adtam a sorozatnak. Befejeztem, illetve belenyúltam a nyári munkák némelyikébe és újakat is kezdtem.
Kapuk, lépcsők, ablakok - 2020. július
Már itthon is kísérleteztem egy új akvarell technikával, de még nem tudtam, hogy ez én témáimmal, az építészeti elemekkel hogyan tudnám összehozni. Aztán ez ott Hartán sikerült. Lépcsők, kapuk, ablakok kerültek a különleges felelületekez eredményező techniával készült lapokra.
Caminós székesegyházak - 2020. április, május és 2022. június, október
A koronavírus-járvány szobafogságra ítélt időszakában visszatértem a caminós élményeimhez. Már az első utam után is szándékoztam egy sorozatot készíteni az utamba esett székesegyházakról, de ez elmaradt. Most volt idő ezzel is foglalkozni. Először a végcél, a legfontosabb város, Santiago de Compostela katedrálisát festettem meg, majd Leónét.
Két év múlva folytattam a sorozatot Burgos és Astorga katedrálisaival.
Marokkói akvarellek - 2020. március, április
A marokkói táj és a jellegzetes rácsos ablakok ihlettek meg leginkább. Kis akvarell vázlatokat készítettem róluk.
Még 2020. augusztus végéig a Hírös Agóra panoráma termeiben láthatók A hónap alkotója sorozat keretében a marokkó akvarelljeim!
Megvásárolhatók:
Marokkói rajzos útinapló - 2020. február
A 30. házassági évfordulónkra ajándékoztuk meg megunkat egy marokkó körutazással. A Budavár Tours Királyi városok programjára fizettünk be és nem bántuk meg. Én folytattam az útinaplózást, azaz minden nap készítettem egy rajzos naplóbejegyzést.
Eucharisztia - 2019. december
A X. Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennálé felhívására festettem a téli szünetben ezt a két képet, amit aztán a Cifrapalota gyűjteményének ajándékoztam.
D.E. emlékére - 2019. december
A Kortárs Költészet - Kortárs Grafika Biennáléra készülve az októberben elhunyt Dobozi Eszter emlékére készítettem el ezt a rézkarc-sorozatot.
Epreskerti impressziók - 2019. augusztus
A Magyar Képzőművészeti Egyetem Epreskerti impressziók című festőkurzusán készültek ezek a munkáim.
Rajzos útinapló a Camino del Nortéról és a Camino Primitivóról - 2019. július
Második spanyolországi caminómon arra vállalkoztam, hogy rajzos útinaplót fogok vezetni. Napközben nem tudtam rajzolni, festeni, de mikor megérkeztunk a szállásra és aránylag regenerálódtunk, én nekiláttam a naplóm aznapi bejegyzésének elkészítéséhez.
Nézegessétek olyan kedvvel, ahogy én is készítettem őket!
Vissza a lépcsőkhöz - 2019 tavasz és 2020 ősz
2019 tavaszán visszatértem a lépcsőkhöz, bár másként, mint eddig. A végső lökést a Vörös és Fekete című kiállítás felhívása jelentette. Egyelőre két kép készült el, de lehet, hogy lesz több is.
Megvásárolhatók:
https://www.artbrigad.hu/webaruhaz-webshop/?sh=zs%C3%A1kutca
Balaton - 2019 tavasz
A Tihanyban működő Balaton Galéria felkérésére készültek ezek a balatoni témájú festmények.
Somogyfajszi alkotótábor - 2018 ősz
Harmadik alkalommal vettem részt a Somogyfajszi Alkotótáborban. Ebben az évben nem volt előre elhatározott témám, csak szerettem volna többet akvarellezni. Végül egy nagy kiszáradt fa, a helyiek által Sárkányfának nevezett fa lett a főmotívumom, amit többször is megfestettem.
Balatoni akverellek - 2018 nyár
2018-ban felfedeztem magamnak az akvarellfestés technikáját és a nyári Öreghegyi Alkotótáborban ezzel az technikával készítettem gyors vázlatokat is és kissé kidolgozottabb képeket is.
Apám fái - 2018
Édesapám 2017 februárjában hunyt el. Utána kénytelenek voltunk elaldni az úrihegyi kertet, amit ő gondozott. Az eladáskor fogalmazódott meg bennem, hogy a fákat egy sorozatban megörökítsem. Készítettem különböző hátterekkel festményeket és néhány grafikát is.
Készülés a IX. Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennáléra - 2017 december
Az idei téma: A hét főbűn - Hieronymus Bosch nyomában. Én a modern világ bűneiből választottam, és két rézkarcot készítettem, de csak egyiket fogom beadni a biennáléra. Luxuskirakatok (Gucci, Louis Vuitton) előtt hajléktalanok fekszenek, ezzel akartam a társadalmi rétegek közötti hatalmas szakadékra utalni.
Az utolsó kőszobros festmények - 2017 december
Volt még két szobor, illetve épületrészlet, amit mindenképpen szerettem volna megfesteni, ám ezzel (most úgy érzem) lezárom ezt a sorozatomat.
A fiamnak festettem meg a Czollner téri Nepomuki Szent János szobrot. A másik két festmény a kecskeméti Városházáról való angyalt és egy barokk Mária szobrot ábrázol. A két kecskeméti témát és harmadikkal a Tavaszi Fesztivál Kecskemét arcai IV. című kiállításra számdékozom beadni.
Készült még két városházi motívumos kép is.
Készülés a kiállításomra - 2017 ősz
A 2017 novemberében nyíló kiállításomra még festettem néhány kőszobros képet, a kecskeméti Városháza bejárata feletti Justitiát és a Szentháromságszobor egy angyalát, valamit a reimsi Notre-Dame angyalait. Ezen a kiállításon csak a kőszobros festményeim szerepelnek, ezért a Kőangyalok és kődémonok címet választottam hozzá.
Kortárs Költészet - Kortárs Grafika Biennálé
A 2017-es Kortárs Költészet - Kortárs Grafika Biennáléra készítettem ezt a rézkarcot, Erdős Virág Esélyegyenlőség című versére.
Somogyfajszi karámok - 2017 ősz
A somogyfajszi művésztelepen festettem a szürkemarhák üres karámjáról három képet.
További kőszobros festmények - 2017 ősz
Az októberi somogyfajszi művésztelepen folytattam a tavaly megkezdett kőszobros festménysorozatom. Egy a chartres-i székegyegyház tornyán futkosó szörnyecskével, egy a kecskeméti Szentháromság-szoborról való angyallal és egy Évával és Ádámmal, amelyek a erdetije Sibenikben található.
Fiktív terek - 2017 nyár
2017 nyarán visszatértem a montázsszerű kompozíciókhoz. Fiktív tereket hoztam létre egy-egy helyszín különböző nézőpontokból készült fotóiból és ezekből születtek meg ezek a rézkarcok.
Bergamói élmények - 2017 nyár
A tavaszi Milánó környéki kirándulásunk Bergamót is érintette. Ennek hatására készítettemel ezt a három rézkarcot.
Káosz és rend, MAOE pályázat
A 2017-es MAOE-s felhívásra készítettem ezt a rézkarcot.
Később, 2019-ben két másik rézkarccal egészítettem ki ezt a munkámat.
Újabb "kőszobros" festmények - 2016 november, december
Újabb "kőszobros" festményeket készítettem az őszi és a téli iskolai szünetben: Kak pusztai kereszt.
Egy újabb darabbal bővölt a Kak pusztai temetős sorozat. Hét festményt a caminós élményeim helyszínei inspuráltak: Finisterra, Melide, Santiago de Compostela, Portomarin.
És egy az angliai York székesegyházának egyik fura fejéről készült.
Somogyfajszi alkotótábor - 2016 október
Idén először vettem részt a Somogyfajszi Alkotótábor munkájában. Ez az egy hét új témát és új lendületet adott számora.
A fantasztikus táj és környékben lévő Kak pusztai temető nagy hatással volt rám. Ezekből ott akrilfestmények és tusképek születtek. A Kak pusztai temető szobrai, sírköveiről készült egy festménysorozat.
Balatoni alkotótábor - 2016 nyár
Idén már negyedszer vehettem részt a Balaton északi partján lévő Öreghegyi alkotótábor munkájában. Ezek a képek készültek ott.
Magyar Camino - 2015 december
Két évvel a spanyolországi zarándokutam után megtettem a magyarországi Szent Jakab zarándokút egy 5 napos szakaszát és erről is készítettem egy rézkarc-sorozatot. Az út Kisbértől Mosonmagyaróvárig tartott.
Mészáros Marianna: Összetört harmónia - 2015.
Az idei MAOE pályázat címe a Harmónia, de nekem erről a rögtön az összetört piros Opel jutott eszembe, amivel a férjem és a sógorom tavaly balesetet szenvedett. Három különböző nézőpontből készítettem el a karcokat és mikor ezeket egy lapra nyomtattam le, a plexiből apró darabokat is köré raktam, amelyek így felfestékezés nélkül dombornyomást hoztak létre.
Mészáros Marianna: Hermész a tetőn - 2015.
Kecskeméten a Rákóczi út és a Wesselényi utca sarkán álló egykori banképület tetején van egy Hermész szobor. Ez a szobor elég érdekesen látszott a Nagykőrösi utca felől egy lebontott ház telke felől. Olyan, mintha Hermész alvajáró lenne.
(Azóta beéptették a telket, ma már nem láthat onnan.)
Mészáros Marianna: Hiány - 2015.
Ezt a karcot a VII. Kortárs Keresztény Ikonográfia Biennálé felhívására készítettem Raffaello: Esterházy Madonna című festményének alapján.
Mészáros Marianna: Állatkertben - 2015.
Már régóta terveztem, hogy készítek egy állatos sorozatot. Most megszületett. Készült egy szarvas, egy pávián, egy elefánt, egy orrszarvú, egy gödény és egy zebrás rézkarc.
Mészáros Marianna: Beépítés előtt - 2014.
Kecskeméten egy lebontott ház miatt most egy ideig látható az a tűzfal, amelyet vadszőlő futott be és nekem annyira tetszett, hogy muszáj volt róla egy karcot készítenem.
(Azóta beépítették a telket, ma már nem látható.)
Mészáros Marianna: Párizsi emlékek - 2014 nyár
A nyáron immár sokadszorra sikerült újra pár napot töltenem Párizsban, és ezek után született is néhány újabb grafika is.
Mészáros Marianna: Spanyol témák 2014-2019.
Több nagyobb és kisebb méretű festmény készült a spanyolországi élmények alapján. A nagyobb képek: a barcelonai Sagrada Familia épületéről, egy bilbaói 3. emeleti erkély kék virágcserepeiről, egy út széli látvány gabonafölddel és pipacsokkal és egy a santiagói néprajzi Múzeum háromágú csigalépcsőjéről. A kisebbek: a bilbaói Guggenheim Múzeum Frank Gehry által tervezett épületéről és a caminó mentén a házfalakon látott lámpákról.
Mészáros Marianna: Merre? 2014.
A Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének (MAOE) 2014-es Labirintus című pályázatára készült ez a 9 lemezből lenyomtatott rézkarc. Október végéig Szentendrén a MűvészetMalomban látható a kiállítás ideje alatt.
Mészáros Marianna: Újabb kecskeméti rézkarcok - 2014.
Kecskemét kifogyhatatlan téma számomra. Készült újabb szuvenír jellegű a rézkarc is, de olyan is, amely nem a turistáknak készült, hanem egy-egy kiállításon fog majd szerepelni.
Mészáros Marianna: Rudolf-laktanyai enyészet 2014.
A kecskeméti elhagyott Rudolf-laktanya néhány részletét dolgozza fel ez a rézkarc-sorozat, amely 2014 tavaszán szerepelt a Kecskemét arcai III. című kiállításon.
Mészáros Marianna: Lakiteleki sorozat 2014.
Egy lakiteleki gyár épületéről és az ott készült palackokról készült sorozat, amely a gyár 25. születésnapjára készült. Az elkészült eredeti rézkarcok a gyár irodáinak falát díszítik, de a tulajdonos falinaptárt is készített a rézkarcok felhasználásával, amelyekbők egyet-egyet partnereinek ajándékozott.
Mészáros Marianna: Mi Camino 2013-2014.
2013 nyarán Pamplonából indulva megtettem a Santiago de Compostelába vezető Szent Jakab zarándokutat, az El CAMINOt. A tervezett 40 darabos (minden napra egy rézkarc) sorozatból végül 42 db készült el.
Mészáros Marianna: Elemek zenéje 2013.
A Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének (MAOE) 2013-as Négy elem című pályázatára készült az 5 darabos plexikarc, amely egyben lenyomtatva szerepelt is Szentendrén a kiállításon.
Mészáros Marianna - Hungarian patchwork - 2013-2014.
A magyar utak fantasztikus foltmunkái ihlették a 4 részes sorozatot és a két szóló munkát.
Mészáros Marianna - Perugia - 2012.
A nyári családi kirándulás ihletésére készült a perugiai dóm homlokzatának jellegzetes márványburkolata fogott meg.
Mészáros Marianna - Visszatérés -2012.
Kecskeméten szüleim az 1960-as években épült leninvárosi házának lépcsőháza eddig művészelig hidegen hagyott, de most felfedeztem magamnak. Egy hármas sorozat készült a szigorú geometriájú térből kiindulva. Érdekes gyerekkori emlék lehet mindenki számára, aki hasonló házban nőtt fel.
Mészáros Marianna - Várakozás - 2012.
Egy munkanappá avatott szombat reggelen gyönyörű fényok voltak a Bolyai János Gimnázium folyosóján. Éppen arra vártam, hogy megjöjjenek a többiek, akkor volt a XI. BIT (Bolyai Iskolák Találkozója) és kimenjünk a puszta program Tanyacsárdába, de végül az esős idő miatt maradtunk. A többiek kimentek később, én meg egy hétre rá elkészítettem ezt a sorozatot az sikola folyosójáról és a barokkos padokról.
Mészáros Marianna - Téglagyár - 2012.
Folytatva az ipari jellegű terekről készült rézkarcokat készült el ez a sorozat. A 2010. őszi lengyelországi kirándulás egyik pragramja volt, hogy elvittek bennünek az ottani téglagyárba (Stróza, Poland).
Mészáros Marianna - Becsavarodás - 2011.
A becsarvarodott lépcsős rézkarcsorozat címe "Sikert sikerre halmozva szenvedjük el a kudarcainkat" lett.
Mészáros Marianna - Liszt Ferenc: Transzcendens etűdök - 2011.
2011-ben Liszt Ferenc születésének 200. évfordulójára A Kecskeméti Képzőművészek Közössége pályázatot írt ki, és ezt az anyagot áprilisban a Kecskeméti Tavaszi Fesztiválon kiállították. Ezzel a sorozatommal második díjat kaptam. Az etűdökhöz jól illenek, ezek az aránylag kisméretű aquatinták (foltmaratásos rézkarcok), amelyek a zongorát, illetve a zongra klaviatúráját, billentyűit jelenítik meg.
Mészáros Marianna - Vad lépcsők - 2010-2011.
Először a festménysoroztat készült el 2010-ben, majd a rézkarc változata 2011-ben. A rézkarc és aquatinta technikával készült grafikai sorozatot lenyomatattam kontrasztos színekkel (hasonlóan a festménysorozathoz) és fekete-fehérben is.
Mészáros Marianna - Nyáridő és Balaton - 2010-2014.
A Balanyi Károly által szervezett balatoni (Öreghegy) alkotótáborban fotóztam azokat a képeket a terasz székeiről és azok árnyékairól, amelyek alapján elkészült először ez a rézkarc-sorozat, majd egy festménysorozat háromszögű vásznakra.
A többi kép pedig a tájról, a kilátásról.
Mészáros Marianna - Provence - 2011.
2010. őszi a provence-i művészettörténeti kirándulás hatására született művek. A provence-i ablakot rézkarcban és akrilfestményben is feldolgoztam.
Mészáros Marianna - Árok utca - 2011.
Egy megrendelésfélének indult, aztán ez lett belőle: Pince sorozat. Utána elkészült egy montázs jellegű rézkarc is.
Mészáros Marianna - Ex Libris rézkarcok
Két Ex Librisre kaptam felkérést, Dr. Ambrus Katalin számára, aki a fogorvos és Arnoud Chatonnet számára, aki kutató.
Aztán másfél évvel később elkészítettem a saját Ex Librisem is.
Mészáros Marianna - Kortárs költészet - Kortárs grafika - 2009-2015.
A Bács-Kiskun megyei művészeket tömörítő Műhely Művészeti Egyesület kétévente rendezi meg a Kortárs Költészet - Kortárs Grafika című kiállítást, amelynek általában a kecskeméti Cifrapalota (Kecskeméti Képtár) ad helyet.
Mészáros Marianna - Temetők - 2006-2012.
Temetői sorozatom, amelyben van zsidó, kereszény és iszlám temető, valamint régi szívalakú vagy kelta keresztes, kősíros, vaskeresztes és kopjafás is.
Mészáros Marianna - Kedvenceim sorozat - 2009.
Ezt a sorozatot 2009-ben készítettem, két kedvencem a 20. század elejéről, a magyar avantgárdből és három a 20. század végéről, pontosabban az IPARTERVesek közül.
Mészáros Marianna - Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennálék - 2008-2018.
A Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennálékon szerepeltek ezek a grafikáim: Tanítás - 2008., Az én Apokalipszisom - 2009., Angyalból sosem elég - 2013., Jobb, ha oda se nézek - 2018.
Szintén a biennálékra készítettem a követlezőket, de ezek nem kerültek kiállításra: Hiány - 2015., Szent Piroska - 2016.
Mészáros Marianna - Van kiút - 2007.
Montázsszerű lépcsős réckarcaim, egy velencei lépcsőről és a Vatikáni Múzeum lépcsőjéről.
Mészáros Marianna - Cesky-Krumlov - 2008.
Mészáros Marianna 2007-ben kis kis időt töltöttem el a dél-csehországi Cesky-Krumlovban, az Egon Schiele Art Centrumban.
Mészáros Marianna - Hajnali fagy - Fagyos diptichon - 2007.
Egy februári reggelen a 21-es buszra várva készítettem azt a fotót, amelyből 2007-ben rézkarcot és festményt készítettem.
Mészáros Marianna - Holokauszt - 2004-2007.
Az auschwitzi, majd a jeruzsálemi Jad Vashem intézetben tett látogatásom ihlette ezen képeket. Utána kerestem az emlékműveket is, és ezekről is készült néhány grafika (Berlin és Bécs)
Mészáros Marianna - Berlin és Drezda - 2006.
Berlinben a Reihstag kuplája és a Holokauszt emlékmű, Drezdában a Zwinger lépcső ihlettek meg.
Mészáros Marianna - Barokk témák - 2005-2006.
Fiatalon nem szerettem a barokkot, de ma már nagyon szeretem. A fertődi Esterházy kastély ihlette ezeket a rézkatcokat. A másik két kép (rézkarc és akrill) a drezdai Zwinger lépcsőt jeleníti meg.
Mészáros Marianna - Francia témák: Párizs, Chartres, Chambord, Provence - 1995-2011.
Franciaország régi nagy szerelmem, szerencsére többször jártam Párizsban, előfordultam néhányszor más francia városban is, és jónéhányszor készültek ezekből az élményekből grafikák is. Még régebben szitanyomatokat készítettem, ma már inkább rézkarcokat készítek.
Mészáros Marianna - Lépcsők és tetők - 2000-2002.
2000-2002. között készült nagyméretű (70×100 cm) lépcsős és tetős temperáim.