Ajándékozás a Kodály Intézet számára - 2024. agusztus
Még 2023-ben az akkori Kecskeméti Tavaszi Fesztivál KKK-s kiállításnak felhívására festettem egy képet Ligeti György Szimfónikus költemény 100 metronomra (Poème Symphonique For 100 Metronomes) című művére reflektálva. Ez lett az Hommage á Ligeti című festményem, amelyet most a Kodály Intézetnek ajándékoztam. Mikor megkerestem ezzel az ötlettel Rajk Juditot, az intézet igazgatóját, ő nagyon kedves volt, és arra gondolt, hogy ünnepélyes keretek között ejtsük meg ezt az átadást. Így az idei Kodály Szeminárium zárókoncertjén történt ez meg, ahol Judit egy kisfilmet is bekészített Ligeti ezen művéről, hogy a hallgatók is tisztábanlegyenek vele és a művével. Kedves bemutatott engem is a részvevőknek, igazán megható volt számomra és örülök, hogy majd az intézet visszaköltözése után a kolostorépületbe, ez a festményem ott függhet majd falon.
Ez a második felajánlásom a Kodály Intézetnek, az első 2013-ban történt, amikor a Kodály a tanár című rézkarcsorozatomat ajándékoztam az intézetnek.
Elmaradásaim pótlása - 2024. március-július
Március
Az idei év tavasza (március közepétől úgy 8-10 hét, azaz szinte május végéig) számomra a térdsérülésemről szólt, amely megakadályozott abban a szokásos aktív életemet éljem, pl. nem jártam annyi kiállításmegnyitón. Fájt a térdem, nem tudtam állni és gyalogolni és persze a javulás érdelében kezelésekre jártam, ami elég sok időt elvett.
Közben befejeztem a művészetterápiás tanulmányaimat is, amelyet még a Covid ideje alatt, 2021. februárjában kezdtem el, és hivatalosan is egészségvédő és fejlesztő komplex művészetterapeuta lettem.
Volt egy tavaszi művészetterápiás önismereti csoportom, akik nagyon jól rezonáltak egymásra, öröm volt velük dolgozni. Az első foglalkozás februárban volt, az utolsó júniusban, tehát egy aránylag hosszú 5 hónapos folyamatot csináltunk végig.
Április
A Műcsarnokban megnéztük Szurcsik József kiállítását és a Szépművészeti Múzeumban Kapuk a létben című grafikai tárlatát is megnéztem, aminek a fa volt a fő témája. Részt vettem egy OH kártyás képzésen is, amire már egy éve vártam, de képzést összekötöttem most is egy kis tárlatlátogatással, a Kassák Múzeumban együtt lehetett látni Uitz Béla öt ikonos festményét. Április végén egy hétvégi kastélytúrán vettem részt Somogyban, ahol többek közt Somogyfajszra is ellátogattunk, ahol 2016-2018 között én is ott alkottam a Kund kastélyban a művésztelepen.
Május
Május elsejét egy családi kirándulással ünnepeltük Jászberényben. Azért éppen ott, mert Márk fiamnak több restaurátori munkája volt itt, amelyeket közösen megnéztünk.
Tartottam egy grafikai workshopot a kecskeméti városházán a Zoób Kati kiállításhoz kapcsolódva, vászonszatyorra nyomtattunk linómetszéssel készült motívumokat, amelyeket Zoób Kati ruhái ihlettek. A szokásos módon a Trendalelke Vállakozónői reggelin ott voltam, ahol az egyik vendég épp Zoób Kati volt, a másik Szemereyné Pataki Klaudia polgármester.
Május közepe felé már mertem hosszabb és megterhelőbb programokat is bevállalni, a budapesti HAB (Hungarian Art & Business) hirdetett egy három előadásból álló sorozatot a magyar grafika nagyjairól (Kondor Béla, Rékassy Csaba és Gross Arnold), amelyet Révész Emese tartott. Erre vette egy bérletet és az előadások előtt vagy másnap megnéztem még néhány kiállítást Budapesten. Ilyenek voltak Vasarely és Fajó – HAB, Anna Margit kiállítás és egy holokauszt témájú tárlat – Magyar Nemzeti Galéria, Magyar fotóművészek Amerikában – Szépművészeti Múzeum, Kós Károly, Építészeti Szalon, Csete család – Műcsarnok, Vigadó.
A Kecskeméti Városvédő és Városszépítő Egyesülettel jártam az új bugaci Pétermonostora Látogatóközpontban és az ásatások helyszínén. Szintén az egyesülettel virágosztásban segítettem és meglátogattuk Borbáson a Bács-Zöldért vállalatot, ahol bemutatták nekünk céget.
Az egyik alkalommal a fiam elvitt egy mákvirágmezőre Vác közelébe, ami fantasztikus élmény volt, rengeteget fotóztam. Egy kis akvarellt készítettem is, de nem voltam nagyon elégedett vele. Sajnos, ennek a hónapnak a közepén elveszetettük egyik macskánkat, Princike 8 évet élt velünk.
A Kodály Iskola szokásos aszfaltrajzversenyén ismét zsűriztem, de most az esős időjárás miatt az iskola belső tereiben, folyosóin, osztálytermeiben rajzolak a gyerekek.
A végzős osztályokat még elvittem néhány kecskeméti tárlatra (Gaál József- Hírös Agóra, XII. Kortárs Keresztény Ikonogrfiai Biennálé - Cifrapalota) és egy nagyon kedves ajándékot is kaptam a 13/E osztálytól, ami a művészettörténettel kapcsolatos ékszerkollekciómat gyarapítja.
A KKK szervezésében pedig segédkeztem egy jótékonysági árverésen, ahol persze én is felajálottam az egyik festményet a kárpátaljai családok számára.
Június
Idén tavasszal a diákjaimat nem vittem budapesti vagy bécsi kirándulásokra, ennek csak részben a balesetem az oka. Nagyon drága lett a bérelt busz, én meg a tömegközlekedéssel nem nagyon mertem nekivágni egy ilyen kirándulásnak. Idén ez osztálykirándulásunkat Szegedre viszont vonattal oldottuk meg. Volt kultúrprogram (Alsóváros templom, Dóm, Demeter-torony, Reök palota - Nyári Tárlat) és utána egy trambulinos levezetés. Az idei érettségiben nem voltam érdekelt, megszűnt az eddigi képző- és iparművészeti ismeretek című érettségi tantárgy, amelyben még szerepelt művészettörténet, a helyett belépő vizuális kultúra tantárgyban már nem szerepel önállóan az én tantárgyam, csak majd az 5. év végi szakmai vizsgákon kell számot adni a diákoknak a művészettörténeti tanulmányaikról.
Itthon újra szelektáltam és pakoltam, mert meg kellett szüntetnünk a spájzunkat. Ezt a kis helyiséget alakítottuk át egy kis mosdóvá (ide jöhetnek majd a nálam foglalkozáson megfordulók) és itt helyeztük el a hőszivattyú belsőtéri tartályait is. Ezzel az átalakítással elég nagy felfordulás, kosz, takarítás járt és még nincs vége, mert egy festést is be kell ütemeznünk.Viszont megtaláltam a kb. 40 éve készült plakátjaimat, amiket az Ifjúsági Otthon dekorosaként rajzolta, festettem az akkori programokra. Az odaajándékoztam az Ifjúsági Otthonnak, nem tudom, tudnak-e vele valamit kezdeni.
Édesanyámat (85 éves) elkísértem Nagyvenyimbe a nővéréhez, mert egyedül már nem mer nekivágni az útnak.
A Wojtyla Házban tartottam egy vetítéses beszámolót a Caminókrók a hónap elején. A Múzeumok éjszakáján tartottam egy tárlatvezetést az idei Kirakatgaléria alkotásait bemutatva, aztán a barátnőmmel mi is benéztünk még egy-két helyre.
Egy filmforgatáson is részt vettem. A diákjaimmal arra kértek fel, hogy egy Kecskemét szecessziós építészetével foglalkozó filmben működjünk közre. A hat diákom 3 napját áldozta fel erre, nekem csak egy délelőtt volt szerepem.
A hónap végén nyílt a szokásos zárókiállítása az idei KASZ-nak, ezt is megnéztem.
Július
Július első hetében volt egy kedves megbízásom. Egy nyugdíjba vonuló kollégájuknak szerettek volna ajándékozni egy rézkarcot vagy akvarellt, amin a cég víztisztító telepe szerpel. Én szeretem az ipari témákat, szívesen foglalkoztam ezzel is.
Wahorn András és Töttös Kata kiállítása nagy émény volt még a Hírös Agórában.
Még az első hét végén elutaztunk nyaralni a férjemmel Krétára és közben nagyszülők lettünk. Nem így terveztük, de egy kicsit előbb érkezett az unoka, mint vártuk. Azért Krétára mentünk, mert én már régóta szerettem volna látni a minoszi kultúra emlékeit és most így lehetőség volt a Knósszoszi palota és az irakleioni Régészeti Múzeum megtekintésére, és persze az El Greco szülőház sem maradt ki. Utólag kirdeült, hogy nagy szerencsénk volt egyrészt az idősjárással (Krétán enyhébb idő volt, mint itthon), másrészt az egész Európát érintő reptéri anomáliákkal is (mi csak egy-egy órát késtünk oda- és visszafelé is). Természetesen készült útinapló is erről a 8 napról.
Most már az őszi programokat szervezem (egy könyv megjelenésének utolsó fázisait és újabb művészetterápiás csoport programját). A nyáron még talán sikerül pár napra kiruccanom kiállításra, túrára, de a Hírös Hétre is készülök.
Március idusán egy szoboravatás ürügyén - 2024. március
Március 15-én avatták fel a kecskeméti Katona József Könyvtár előtt Lakatos Pál Sándor Jel című nagyméretű plasztikáját. Az avatáson terveztem, hogy én is jelen leszek, de egy baleset miatt kényszerpihenőre lettem kárhoztatva és otthon kellett maradnom. Épp ezért érdeklődéssel figyeltem az internet különböző felületein megjelenő híradásokat az avatásról, szerettem volna látni milyen a szobor, hogy zajlott az avatás. Már egy jó ideje nem kommentelek a közösségi médiában, legfeljebb egy-egy emojit dobok, mert látom, hogy milyen vihart okoz, ha nem azzal a hangsúllyal olvassák, ami a hozzászóló szándéka volt, vagy egyszerűen, ha más véleményen van valaki. Most viszont elolvastam a kommenteket és rendesen kiakadtam rajtuk.
Aki nem ismer, annak elmondom, hogy alkotóművész és tanár vagyok, 28 éve tanítok a Kandó Kálmán Technikum művészeti tagozatán művészettörténetet, de a Bolyai János Gimnáziumban is lehúztam 21 évet, ahol vizuális kultúrát tanítottam és ennek keretében némi művészettörténetet is. Az első közös műelemzést rendszerint a kecskeméti Szabadság téren álló Amerigo Tot szoborral, a Mikrokozmosz a makrokozmoszban cíművel indítottam. Azért ezzel, mert ezt mindenki megnézhette eredetiben, sokan ismerték is, de egy csomó elutasítás volt vele szemben, mert nem értették. (Megjegyzem: az egyik ok, amiért tanár vagyok, mert úgy hiszem, hogy az elutasítások, meg nem értések a nem ismerésből következnek és én ezeket akartam áthidalni az ismeretátadással.) Amikor rá akartam világítani a művészettel kapcsolatos elutasításokra azt a példát hozam fel, hogy ha valaki ír a mikrobiológiáról egy könyvet és az emberek zöme nem érti, akkor se mondják azt, hogy a mikrobiológus a hülye. Viszont, ha egy műalkotást nem értenek, könnyen mondják azt, hogy a művész a hülye. Aztán a Covid óta ez már nem olyan jó példa, mert ott annyi járványszakértő született, hogy csak na! Bár én még mindig inkább a valódi szakembereknek hiszek.
Természetesen elfogadom, hogy ha valakinek eltérő a véleménye, de nem mindegy, hogy kié ez a vélemény! Alá tudja-e támasztani szakmai szempontok alapján, azaz hozzáértő-e, avagy sem? Miért nem tudja valaki felnőttként magáról megállapítani, hogy érte-e egy területhez, van-e elég ismerete a témáról és ha nincs, akkor miért nem tartja meg a véleményét a szűk környezetének? Miért kell ezt világgá kürtölni?
Én a magam részéről örülök, hogy egy igazi kortárs szobor került Kecskemét egyik terére és nem valami édeskés kölyök Petőfi. A kortárs művek egyik sajátossága, hogy többféle értelmezése is lehetséges és egy kicsit a szemlélőnek is meg kell dolgozni. Neki is elő kell venni az ismereteit, élményeit, érzéseit, hogy a maga módjára értelmezze az alkotást. De ehhez idő kell, oda kell menni, körbe kell járni, és nem árt, ha vannak előzetes ismereteink (itt például az írás történetéről, a tudás átadás alapjairól)!
Ha valaki úgy érzi, hogy hiányosak a művészettörténeti ismeretei, a szabad kapacitások függvényében, szívesen adok neki órákat, de addig is önmérséklet hölgyeim és uraim! A felnőttkor egyik ismérve az önszabályozás képessége, hogy tudom, mikor kell szólnom és mikor csöndben maradnom! Én most szóltam. Aki egyetért ossza meg nyugodtan, de aki nem, az megteheti ezt, hátha nyerünk még szimpatizánsokat az ügynek!
Kecskemét, 2024. március 17.
Mészáros Marianna
képzőművész és Bonis Bona – A Nemzet Tehetségeiért díjas tanár
Az első fotó saját, a második Banczik Róbert fotója, ami a híros.hu oldalon jelent meg: https://hiros.hu/marcius-15-lelepleztek-a-konyvtar-elott-lakatos-pal-jel-cimu-szobrat/
Őszi események - 2023. október, november
Októbertől felgyorsultak a dolgok, a diákjaimat kétszer vittem kiállításlátogatásra. Október elején Budapestre a Szépművészeti Múzeumba a Renoir kiállításra és a ORRKM épületében pedig az ókori és középkori szobrok gipszmásolataira. Én a két progrma között, a szabadidőben átmentem a Műcsarnokba Reigl Judit kiállítására is. Aztán november végén Bécsbe, Robert Motherwell kiállításra a Kunstforumba és az Albertinába a Michelangelo és követőinek testábrázolásaira.
Emellett tovább folytak az őszi ART2YOU önismerti művészetterápiás csoportom foglalkozásai. Még a decemberi utolsó alkalom van hátra.
A saját képzésem is folytatódott, már tényleg csak az utolsó hónapok vannak hátra, de épp ezért egyre több ott is a feladat. Egy szakmai napon is résztvettem, ami nagyon hasznos volt, de megint egy vasárnapi pihenőnapom ugrott ezzel.
Volt ugyan őszi szünet, de minden egyéb elintéznivalót ekkorra ütemeztem, így az alkotás teljesen elmaradt. Örültem, hogy az elmaradásaimat nagyjából sikerült behoznom. Csak az útinaplómat rajzolgattam tovább.
A szünet kezdetekor családi kirándulást tettünk Szegedre és megnéztük a kínai agyagkatonákat. Nekem nagyon tetszett, mert végre nem csak 2-3 katona volt kiállítva, hanem érzékelhető volt a tömeg is. Ezen a napon még Hódmezővásárhelyre is átmentünk, hogy több év kihagyás után megnézzük az Őszi Tárlatot.
A szünet két napján Budapesten voltam, az egyiken ügyintéztem és a Várkert Bazárban néztem meg a Jáky-gyűjteményt. A másik napon pedig a Nyugati téri ZarándokZugban tartottam egy előadást az én zarándokutaimról és az alkotásokról, amiket ezek ihlettek.
Sok órám van az iskolában és nem túl jó az órarendem, ezért hétközben semmit se tudok már csinálni, örülök, ha tudok egy-két napon edzeni. Arra mindig nagyon ügyelek, hogy eleget aludjak, szóval én nem szoktam, nem is tudnék éjjel fent maradni és akkor alkotni, dolgozatokat javítani.
Természetesen a helyi kiállításokat is megnéztem, sőt a dikjaimat is elvittem pl. Bukat Imre tárlatára a Hírös Agórába. A kilencedikeseimet a Városháza Látogató központjába vittem el, aminek keretében a díszteremet is megnézhettük. Bruncsák András tárlata is nagyon élmény volt.
Résztvettem egy könyvkötő workshopon a Népi Iparművészeti Gyűjteményben, aminek nagyon örültem, mert már régóta szerettem volna megtanulni ezt. Japán könykötést két éve már tanultam, de az más módszer. Egy szép egyiptomi mintás borítóba kötöttem be a lapokat és ez jól megy a múmia alakú tolltartómhoz.
És mivel nem tudtam pihenni, a szervetem észlelte ezt és megadta magát valami betegségnek. Lehet, hogy meghűltem, mert hétfőnként 16 fog volt az osztályteremben az őszi szünet után, de az is lehet, hogy valami vírust kaptam el a suliban, mert nagyon sok beteg volt a diákok között is.
Sulikezdés, születésnap - 2023. szeptember
Mivel főállású tanár vagyok immár 38 éve, a szeptemberem az iskolakezdésről szól. Ezt nem mindig egyforma lelkesedéssel várom, hiszem jobban élvezem a nyarat, a szabadságot. Ám, pár hét után természtessé válik, hogy a csöngőszó határozza meg a napomat. Először be szoktam rekedni, de aztán megszokom, hogy emelt hangon kell beszélnem. A tanmenetírás, a szülői értekezlet megtartása és az egyéb iskolakezdéssel kapcsolatos teendők rendesen lekötnek ilyenkor. Ehhez jön hozzá, hogy a hónap közepén van a születésnapon, ami engem egyfajta számadásra késztet mindig. Ez se mindig kellemes. Most kerek évfordulót ünnepeltem, ami kimondva számomra is ijesztő. 60! A lányom azt mondta, ez is csak egy szám! Ez igaz, de én tudom azt is, hogy mi van mögötte. Ha végignézem az elmúlt évtizedeimet és összegzem az akkor történteket, akkor a következő a helyzet:
- A 20-as évem elég kaotikusak voltak, egy válás, egy diploma, egy csomó útkeresés, aztán a végére lenyugodtam, mert jött egy újabb házasság (ezt már 34 éve tart) és két gyermek születése.
- A 30-as éveimmel teljesen elégedett voltam, újra tanítottam a GYED után, Bolyai János Gimnáziumban és a Kandó Kálmán (akkor még) Szakközépiskola művészeti tagozatán párhuzamosan, közben egy második diploma a Magyar Iparművésztei Egyetemen (MOME).
- A 40-es éveimre nem szívesen emlékszem vissza, bár csak kb. másfél év volt, ami tényleg szörnyű volt, de valahogy az maradt bennem, hogy szenvedtem. Elegem lett a tanításból, kiégtem, pedig voltak sikereim. Elért az ún. életközepi válság, a gyerekeim felnőttek, éppen a házasságomban is gondok voltak és mindehhez egészségügyi panaszaim is voltak. De minden jó, ha a vége jó! Az iskolai dolgaimból visszavettem, helyette az alkotásra tettem a hangsúlyt és elkezdtem készülni az első caminómra. Helyre állt a kapcsolatom és az egészségem is
- Az 50-es éveim igazán aktívan teltek. Már csak egy iskolában tanítok, így több a szabadidőm. Sok helyre eljutottam, sokat alkottam, új képzésbe kezdtem (művészetterápia). Jobb állapotban vagyok testileg és lelkileg is, mint egy évtizede.
És most kíváncsian várom, hogy mit hoz nekem ez az évtized. A születésnapom ünneplése jól sikerült, több mint egy hétig tartott. Sőt, ha az augusztusi önálló kiállításomat is beleveszem, akkor több mint egy hónapig. A családommal is ünnepeltem, a vállalkozónőkkel, a férjemmel, a tanítványaimmal és a barátnőimmel is.
Kiállítás, Szent Erzsébet-út, Hírös Hét - 2023. augusztus
Igen mozgalmas lett számomra ez az idei augusztus!
Augusztus 11-én nyílt a kecskeméti Hírös Agórában a Tovább az úton című kiállításom, az elmúlt 20 év terméséből az ízelítőt. Rézkarcok, akril és akvarellfestmények az út, útkeresés, úton levés tematikában. Ulrich Gábor képzőművész válogatott a munkáim közül és egy rendhagyó megnyitót rendezett, amelyben a Mesterséges Intelligencia, én és ő beszélgetünk. Olasz Csaba volt a MI hangja, de néhány dallal is hozzájárult a megnyitó oldott hangulatához. Erre a kiállításra készítettem néhány újabb nagy méretű festményt, amelyek a fő falon jól mutattak. Az oldalsó részekben intimebb hangulatú tereket rendzetünk be Balanyi Károly segítségével. Én elégedett voltam a végeredménnyel! A fotókat a vejem, Vígh Mátyás készítette.
A megnyitó másnapján indultam a barátnőimmel a Szent Erzsébet-útra, amely Sárospatakról Kassára vezet. Ez egy ötnapos zarándokút, amely kb. 100 km hosszú. Nem volt könnyű! Vittem az útinaplómat és esténként rajzoltam, festettem.
A Hírös Hét még csak most fog kezdődni, ezúttal csak öt napig fog tartani, amit nem bánok, mert nagyon fárasztó 7-9 napig kint lenni a téren, ráadásul, már az iskolában is van dolgunk, így délelőttönként az iskolában leszek, aztán délután kint a főtéren a Tér a térben placcon találtok meg. Gyertek, nézelődjetek, beszélgessünk! Idén új dolgokkal nem készültem, de szokásos árukészlettel ott leszek. Rézkarcok, akvarellek főleg kecskeméti témában, de sok-sok más témában is. Lesznek ecoprintek is, képeslapok, könyvjelzők, hűtőmágnesek is.
47. Nyári Képzőművészti Alkotótábor, Tiszakécske - 2023. július
Ebben az évben másodszor vettem részt a telep munkájában. Nem volt előzetes elképzelésem, hogy mit akarok csinálni. Azt terveztem, hogy majd ami hat rám, azzal kezdek valamit. Viszont mindenképpen azzal az akvarellkészlettel akartam dolgozni, amit még a télen vettem. Ez a St.Peterburg White Night szemcsés akvarellkészlete volt. A kilátóból készült napkeltés és napnyugtás kis vázlatokat hagyományos (Lukas) akvarellel készítettem, de a többit ezzel a készlettel. Vannak növényi témák, tiszai csónakos témák, sziluettes témák és lépcsők a Gombaházak környékéről. Egy nagy, 50×70 cm-es képet is festettem, de a többség 3-as, A4-es, ám van pár képeslapméretű is. A tábor zárókiállításán csak három képem került a közönség elő, így most itt lehet őket megtekinteni.
Tanév vége - 2023. június
Ennek a furcsa tanévnek az utolsó hónap igen zsúfolt volt programokkal: osztálykirándulás, képzés, szoborszentelés, temetős séta, kiállítások, könyvbemutató, ecoprintezés, családi ünnepség, művészetterápiás csoport zárása, rokonlátogatás, bizonyítványírás és osztás, KAFF, Múzeumok Éjszakája, érettségi, bankett, értekezlet. Még felsorolva is sok!
Kezdjük az iskolával! Osztálykirándulás az én kis aranyos kilencedikes osztályommal Budapestre. Délelőtt az Aquincumi Múzeumba mentünk ez volt a tanulámányokhoz kapcsolódó rész a programban. Délutánra egy kis túrát terveztem a Normafától Hűvösvölgyig, közben három kilátóval. Ezt a túrát úgy találtam, hogy kifejezetten kezdő túrázóknak ajánlják, könnyű túra. Ennek ellenére a végét le kellett rövidítenem, mert már nem fértünk volna bele az időbe és bizony a diákok is elfáradtak.
Június 4-én szentelték fel újra a Rózsakert előtti Mária-szobrot, amit Márk fiam restaurált az ősszel. Természetesen ott voltunk anyukámmal együtt és büszkélkedtünk. Ugyanezen a napon résztvettünk a Séramórás lányok által vezetett sétán a Szentháromság temetőben, ami nekem a gyerekkorom színhelye volt.
A következő héten lecsekkoltam a városháza új Látogatóközpontját, ahol azért hiányoltam a nemzetközi hírű alkotóműhelyek megemlítését. A rajzfilmstúdión kívül se a kerámia stúdió, se a zománcműhely nem szerepelt a tárlókon.
A Bozsó Gyűjteményben nyílt egy jó kiállítás a Nagybányaiak címmel. Sajnáltam, hogy erre már nem tudtam a diákjaimat elvinni. Orosz István Apakönyv című könyvánek bemutatóján is jelen voltam, bár engem nem tanított Orosz Laci bácsi.
Többször is ecoprinteztem, és még ennyi idő után is érnek meglepetések, mikor kibontom a gőzölés után a lapokat!
A Mélymerülés című laphátulján megjelet az egyik régebbi rézkarcom. A lap bevétele jótékony célra megy!
Ebben a hónapban két képzéses napom is volt, ami miatt Budapestre kellett utaznom és lezárult a februárban megkezdett ART2YOU önismereti csoportom munkája. Voltak igazi rácsodolkozások, talán el is indult a résztvevőkben egy-egy dolog, amit nagyon jó látni. Ősszel újra meghidetek majd egy csoportot, amit szeptembertől decemberig tervezek.
A KAFF kiállításainak megnyitóin részt vettem, de csak egy egész estés film vetítésén tudtam jelen lenni. Szintén el tudtam menni a KASZ záró kiállításnak megnyitójára.
Anyukámat elkísértük, elvittük a nővéréhez Márk fiammal Nagyvegyimbe. Itt újra találkozott a három testvér (84-86-88 évesek!). Jó őket együtt látni. Családi összejöveteletün is szokott június vége felé lenni, mert ilyenkor van a gyermekeink születésnapja és Péter névnap. Meg Margit névnap is volt és a vejünk születésnapja is ebben is időszakban van. Volt három torta, kettőt Petra lányom készített, anyukám főzte a marhapörköltöt, én a köretet, salátát. Jó volt együtt, de olyan gyorsan vége egy-egy ilyen összejövetelnek.
A Múzeumok Éjszakáján, jobban mondva délutánján ismét tartottam egy vezetést a Kirakat Galéria alkotásait végigjárva. Ez a tavalyi kezdeményezés nagyon bejött a Hírös Agóra szerint, és újra felkértek engem is a vezetésre. Az akoltók most másik voltak, viszont volt köztük több volt tanítványom is és a vezetésen részt vett érdeklődők között is!
A tavasszal odaígértem a tavaly a Tavaszi Fesztiválon bemutatott P.S. (láb)nyomában című képem a Petőfi Sándor Katolikus Általános Iskolának és most meg is tettem ez, átvittem és átadtam Szabó Ildikó igazgatóasszonynak.
A szóbeli érettségi három napig tartott, de én nem vagyok kérdező tanár, művészettörténet az írásbelin van, azt javítom én. Ugyanakkor a bizottságban benne vagyok, azért illik ott lenni. Az osztály bankettje a Csaplár Vendéglőben volt, ami már törzshelye a kandós osztályoknak. A záróértekezlet pénteken volt, június utolsó napján. Most nem maradtam utána a kerti parin, siettem haza, mert Márk fiam hazajött ebédre a kerekegyházi munkájáról, de már épp elkerültük egymást, mire hazaértem, ő már visszaindult. Az értekezleten megkaptuk a jövő tanévi csoportjainkat, sajnos, most is lesz túlórám, de nagyon szeretném, ha újra lenne szabadnapom, mert az idei tanévben soha nme értem magam utol.
Alkotás nem sok volt ebben a hónapban, de majd a következőben, mikor művésztelepen is leszek két hétig Tiszakécskén!
Kiállítások, vizsgák stb. - 2023. május
Már nagyon vártam a májust, mert az idei tanévben nem volt szabadnapom, sőt voltak túlóráim, és így évközben nem tudtam annyi időt az alkotótevékenységemre, a foglalkozásokra, feltöltődésre fordítani, mint szerettem volna. Viszont sok órám volt a végzősökkel, így azt reméltem, hogy miután számukra vége a szorgalmi időszaknak és sokkal kevesebb órarendi órám lesz, végre lesz ezekre időm. Valóban kevesebb órám lett, de helyette volt ballagás, vizsga- és mérésfelügyelet, vizsgáztatás és két saját kiállítás, talákozó, zsűrizés az aszfalrajzversenyen stb. Így aztán megint csak az útinaplómba rajzoltam, festettem és az ecoprintjeim számát gyarapítottam. Na jó, lealapoztam két nagy, 70×100 cm-es vásznat, ami már nagyon várja, hogy fessek rájuk.
Pedig egy könnyed barátnős sétával indult a május. A lajosmizsei romtemplomot néztük meg, ami már régóra a bakancslistámon szerepelt és a dabasi Szent Jakab sétányon mentünk végig .
Május 4-én nyílt a Bolyai János Gimnáziumban egy közös kiállításunk a lányommal. Én 21 évig tanítottam a Bolyaiban, Petra pedig ott tanult. A most 35 éves gimnázium ünnepi rendezvénysorozatának volt ez a tárlat is a része. Aztán 13-án az öregdiáktalákozón sok régi tanítvánnyal és kollégával tudtam beszélgetni. Engem minidg feldob egy ilyen program.
A másik kiállítás csak 25-én nyílt hivatalosan a Rákóczi úti új Zero Bistróban, bár a képek a már a május 8-i nyitás óta fent voltak a falakon. Itt kb. 2 havonta fogom cserélni a képeimet, amelyeket meg is lehet vásárolni.
Májusban is folytatódott a felnőttek számára meghirdetett ART2YOU művészetterápiás önismereti foglalkozássorozat. Most is tanulságos ráismeréseket eredményeztek az alkotások a résztvevőknek.
A kandós diákok éves kiállítása most is a Hírös Agórában volt, és az én kilencedikes osztályom tanulóinak is több munkája szerepelt a tárlaton. Büszke voltam rájuk! A 10. osztályosokkal el tudtam menni a szakmai kommunikációs órán a Lechner Galériába, ahol a Nagybányaiak című kiállításon sok Perlrott Csaba Vilmos, Irányi Grünwald Béla, Nagy Oszkár képet láthattunk.
És ami a családot illeti, volt Anyák Napja, Gyereknap. Hálás vagyok, hogy még fel tudom köszönteni a 84 éves édesanyámat ilyenkor. A gyeremekeimmel egy kis közös fagyizással ünnepeltünk a Zero Bistrós kiállításmegynitó után.
Tényleg nagyon gyorsan elrepült ez az egyébként esős csúnya május. Jöhet a június!
Tavasz, ecoprintek, előadások, kirándulások - 2023. április
Végre berobbant a természet és én mikor megláttam a zöldellő, virágzó fákat, már nagyon vártem, hogy újra ecoprinteket készíthessek. Főleg azért mert tavaly is áorilisban készítettem ez első ecoprinteket, de azok egyáltalán nem sikerülte, így a most áprilisban nyíló virágokról még nem volt tapasztalatom, hogy milyen nyomot hagynak a papíron. Kísérleteztem és azt láttam, hogy elég vikágosak, sárgák, sárgás zöldek a nyomatok, ezért egy-két alkalommal festésket is csöppentettem a papírra. Összesn öt sorozatot készíttem áprilisban, ugyan nem mindegyikel vagyok elégedett, de vannak igazán érdekes és szép lapok is.
Áprilisban volt az ÁSZÉV eredményhirdetése is Szolnokon, ahol egy diákunk ismét bejutott az első három helyezett közé, hogy melyik díjat nyerte el, az csak ilyenkor derül ki. Walter Borka most a 2. helyezett lett, ami igazán szép eredmény, büszke vagyok, vagyunk rá! Ugyanezen a napon egy másik eredményhirdetésre is hivatlaos voltam, igaz itt mint zsűri vettem részt. A Petőfi Sándor Katolikus Általános Iskola versillusztrációs pályázatának eredményhirdetése volt ez.
Két májusi kiállításra képeket válogattam és kereteztem. Az egyik a Bolyai János Gimnáziumban lesz, ez közös kiállítás a lányommal. a másik az új Zero Bistróban. Egyébként az útinaplózáson és ecoprintezésen kívül más alkotásra ebben a hónapban sem volt időm, pedig az augusztusi tárlatomra mindenképpen szeretnék új képeket is festeni.
A hónap végén diákjaimnak egy bécsi kiállításlátogatást szerveztem, ami nagyon jól sikerült, bár voltak nehezítő körülmények. Az Albertinában a Sokszorosító grafika nagymesterei, a Belvederében pedig a Klimt - Van Goghtól, Rodintől, Matisse-tól inspirálódva című kiállításra mentünk elsősorban, de persze megnéztük az összes többi kiállítást is, amit a jegyünk lehetővé tett.
Régi vágyam volt, hogy személyesen is lássam azokat az ókori és középkori gipszmásolatokat, amelyen a fiam évekig dolgozott és Komáromban a Csillagerődben vannak kiállítva. Most végre egy családi kirándulás keretében láthattam! Nagy élmény volt és egyből azon kezdett járni az agyam, hogy el kellene ide hozni a diákjaimat is.
Kicsi meg fogyatkozott a felnőtt önismereti csoportom, de ők töretlenül folyatják a megkezdetett utat az ART2YOU művészetterápiás foglalkozás keretében. Áprilisban a kos jegyéhez kapcsolódtunk, megfestettük a bennünk élő tüzet, megrajzoltuk a bennünk élő tavaszi fát is.
Két előadást is tartottam, egyet az iskolámban a Kandós Napon, ahol a mexikói kirándulásomat foglaltam össze egy egyórás prezentációba. A másikat a Pedagógus Nyugdíjas Klubban, ahol a Caminókról kérték, hogy beszéljek. Mivel főleg a Camino Francesre voltak kíváncsiak, amit én 10 év már, hogy megtettem, most újraéltem én is a prezentáció elkészítésekor.
Persze néztem idehaza is kiállításokat, pl. Kis Tamásét a Kápolna Galériában és egy Felföldi Mihály által tartott mexikói előadást is meghallgattam a Katona József Könyvtárban. Sőt még ez oyztálytalálkozón is résztvettem, a 2010-ben végzett kandós művészetis osztályén. Az utolsó órákon a 13. osztályos diákokkal elátogattunk az Alkotóházba és a Bozsó Gyűjtemény Párizsi nyomvonalak című tárlatára is.
Összegzés: ismét egy mozgalmas hónap volt, de szerimtem, ha visszanéznék, legfeljebb a Covid időszak alatt találnék nyugis hónapokat az életembem. A május is izgalmasnak és mozgalmasnak ígérkezik.
40 év jutalma - Mexikó - 2023. március
Tavaly augusztusban megkaptam a 40 év szolgálati idő utáni jutalmam, ami 5 havi alapbért jelentett. Már régen elhatároztam, hogy ezt a pént nam a házra, nem a gyerekeimra fogom költeni, hanem el fogom utazni. Az elmúlt években az úticél többször változott, először India volt, aztán Kína lett és végül Mexikóba utaztunk. Számomra az volt a fontos, hogy valami messzi és ősi kuitúra helyszínére mehessek el, amit tanítok, de még nem jártam ott. Végül a Fehérvár Tours Varázslatos Mexikó nevű 11 napos prograjára neveztünk be. Voltak hosszabb, több látványoságot is tartalmazó utak, de a költségvetésből és a tanév közbeni szabadságomból ennyi telt.
Én az ősi, maja, azték kultúrák építményeinek meglátogatás vártam a legjobban. Voltunk Tenochtitlannál, Teotichuacanban, Uxmalban, Chichén Itzán és Tulumban. Legnyűgöző volt mindegyik helyszín, de talán Uxmal tetszett a legjobban.
Mexikóvárosban jó lett volna még legalább egy napot maradni és nézelődni, mert a 20 milliós nagyvárosból nagyon keveset láttunk. Az Olimpiai Stadiont, az Egyetemi Könyvtár épületét, a Zocalót, a székesegyházat, a Guadalupei Szűz bazilikáját és a régészeti Múzeumot.
Taxco, az Ezüst város, ahol egy kis bemutatót kaptunk az ezüst feldolgozásából, valamint sétáltunk a városban és a Szent Piroska plébániatemplomban jártunk.
Pueblában a Művésznegyed (Barrio del Artes) teteszett a legjobban. Itt minden művésznek van egy kis helye, ahol alkothatés árusíthatja a munkáit. Mivel Angyalok városának is mondják Pueblát, több helyen vannak angyalszárnyak, ami elő beállhatunk egy-egy fotó kedvéért.
Meridába belföldi repülőjárattal mentünk és útközben láttam a kitört Popocatépetl vulkánt! Merida a Fehérek városa tele volt koloniális stílusú házakkal, palotákkal.
Izamal, a Sárga város, ahol II. János Pál pápa látogatásakor sárgára festették a város házait.
Cancún nekem már nem tetszett, ez a tömegturizmus helyszíne, egymás mellett kb. 20 kilométeren keresztül szálloda szálloda hátán. Ez a tengerparti punnyadás nem a mi világunk, inkább két fakultatív programra mentünk még el. A Xcaret Park egy egésznapos, sok-sok látnivalóval bővelkedő fantasztikus hely.
Téli álom helyett - 2023. január-február
Most február közepe is elmúlt már, még egy hét van hátra ebből a téli hónapból, és én december óta nem írtam.
A január mindig hajtós hónap az iskolában, hiszen ez a félév zárásának ideje. Mivel én főállású tanár vagyok, ilyenkor a vállalkozásom, az alkotómunka háttérbe szorul. Most nagyon hosszú volt a téli szünet, ami után már nem is volt nagyon lehetőség újabb jegyek szerzésére. Akár a november végi jegyek alapján is lezárhattuk volna a diákokat. Január elő hetét még kiahasználtam arra, hogy alkossak és Budapesten megnézzem az újabb vagy régebbi időszaki kiállításokat, amiket még nem láttam. Ezek mindig feltöltenek engem, és ezért mindig igyekszem is lehetőséget biztosítani magamnak arra, hogy láthassan ezeket a tárlatokat. Az iskolában volt központi felvételi, ahol felügyeltem egy szombat délelőtt, ebruár eleján egy szombaton elvittem a diákjaimat azokra a budapesti kiállítokra, amiket egyedül már láttam, de nekik is meg akartam mutatni. Ezek a Szépművészeti Múzeumban az El Greco és a Hantai, Klee és más absztrakciók című kiállítások, valamint a Magyar Nemzeti Múzeumban a Yoko Ono - A háborúnak vége, ha te is akarod című tárlat volt. Amikor mi voltunk ott a diákokkal, épp Herendi Gáborról lehetett levágni a ruhát egy performansz keretében. Sajnos, az állandó kiállításokat nem tudtuk megnézni, pedig azokra is számítottam. Ezért a Műcsarnokba ugrottunk még be, ahol Molnár Sándor, Lovas Ilona, Wagner Nándor, Kőnig Frigyes és Antal Csaba tárlatait láttuk.
Részt vettem a Sáramóra Palotatúráján, és így bejutottam az Evangélikus bérházba. A teraszról fantasztikus a főtéri látvány!
Ugyan a tanulmányaim folytatása egy kicsit késik, de a szakirodalmat már rendeltem, megkaptam, elkezdtem olvasni.
Az ősszel bevezetett 35 perces órákról január végén visszatértünk a 45 perces órákra, mert állítólag sikerült annyi gázt megtakarítani, hogy ezt megtehetjük. Csak éppen akkor következett az idei tél leghidegebb időszaka. Volt többször, hogy reggel 14 fog volt a tanteremben, mikor kezdtünk, azán beleheltük 18-ra. Furcsa volt nekem és a diákoknak is újra a 45 perc, sokkal jobban elfáradtam, elfáradtak.
Szerencsére kinyitott a Hírös Agóra is, nem is akarmilyen kiállítással, illetve kiállításokkal. Szurcsik József, Gaál Milica és Ambrus Lajos tárlataira három osztály is el tudtam vinni.
Több értekezletes nap is volt és az egyikről hazafelé tartva (ép Valantin napon!), megbotlottam a járda megsüllyedt kövezetén és elestem. Beütöttem a térdem és csúnyán bedagadt és fájt. Én, aki elég aktív vagyok, gyalog jövök-megyek, ezután elég korlátozott lettem a mozgásomba. Az orvos pihenőt rendelt. Otthon maradtam, pihentem egy hetet. Ezt a pihenőt most azért is vettem nagyon komolyan, mert márciusban hosszú útra indulok, kell a jó kondíció, addigra rendbe kell jönnöm! Ezalatt befejeztem a Kecskeméti Tavaszi Fesztivál nyitó kiállításra készülő festményem és egy pár újabb kecskeméti akvarellt. A Tavaszi Fesztivál március 10-én fog nyílni ezzel a KKK és Műhely Egyesület által szervezett kiállítással. Az évfordulós Madách Imre, Csontváry Kosztka Tivadar és Ligeti György voltak a felhívásban felvetett témák. Én Ligeti Györgyre reflektáltam. Sajnos (vagy annyira azért nem sajnos, mert klassz helyen leszek!), a megnyitón nem tudok részt venni, de utólag mindképpen megnézem majd, sőt igyekszem diákokat is vinni majd.
Február 18-án kezdődött a felnőttek számára meghirdetett ART2YOU művészetterápiás önismereti foglalkozás sorozatom is. Öt részvevővel indultunk el a télből a tavasz felé. Érdekes, elgondolkodtató alkotások születtek. Remélem, a folytatás is hasonló lesz!
Közben a kertben már január elején kinyíltam a hóvirágok és Bagira (14 éves Labrador) miatt muszáj volt körbekeríteni azt a részt, ahol a kibújtak a hagymás virágok, mert ő mindent kitaposott, kifeküdt. Tavaly egy alacsonyabb kerítéssek próbálkozott a férjem, de az simán átugrotta. Nem is volt tavaly se fű, se virág a kertben.
Öröm- és bizonytalanságokkal teli december - 2022. december
Azt látom magam körül, hogy szinte mindenki meg van szomorodva, roggyanva egy kicsit. Én is. Amíg meg nem kérdezi egy-egy ismerős a találtozásnál, hogy hogy vagyok, addig egész jól. Mert addig igyekszem nem belegondolni, hogy hogy is vagyok. De, ha megkérdezik, belegondolok és akkor már nem vagyok jól. Pedig vannak kellemes élmények, jóleső pillanatok, de valahogy rányomja mindenre a bélyegét az, ami körülvesz bennünket itt az országban és a nagyvilágban. A Mikulás-napi benzinhiány, az újabb elbocsátott pedagógusok stb. mind-mind bosszantanak, bántanak, tehetetlennek érzem magam és ezeket már nem tudom kirekeszteni magamból.
December első hétvégéjén a Hírös Agórában a HARTplaccon árusítottam a portékáimat. Eddig az Ifjúsági Otthon Tükörtermében volt ez a karácsonyi vásár, de most az az energiamegtakarítási rendelkezések miatt bezárt télire. Végül jól sikerült, voltak érdeklődők, vásárlők, beszélgettem sok ismerőssel és ismeretlennel. Jó volt, hogy volt paraván a pult mögött, ahová fel tudtam tenni a képeimet. Kellemes volt a társaság is.
Ugyanakkor most már kezdett hideg lenni a tantermekben. Nem érte el a 18 fokot, ami elég kellemetlen több óra ücsörgés esetén nekem is, de a diákonak pláne. Az energiamegtakarítási intézkedések miatt a téli szünet már december 19-én kezdődik nálunk és az előző hét projekthét, azaz már akkor sem kell bejárni, mert az a gyakorlatokat kivéve online lesz. Így december 2. hete volt az utolsó, amikor a szünet előtt utoljára találkoztam a diákokkal. Én ilyenkor egy-egy a művészettörténethez kötődő filmmel szoktam elbúcsúzni tőlük a téli szünetre. Ezt most is igyekeztem megvalósítani. Voltak összeborolások, közös pityergések, de most ez lett a természetes. A karácsonyi műsor elkészítésében is közreműködött az osztályom. Az osztálykarácsonyt a Szórakaténuszban tartottuk, ahol mézeskalácsot sütöttünk és megajándékoztuk egymást. Jó volt látni, hogy hogy élvezték, de ott is volt elérzékenyülés is. És még az iskolai programokhoz tartozik, hogy a szalagavatók is ezen a héten kerültek megrendezésre. Péntek este a szakiskolásoké, ott a divatszabó lányokat tanítottam, és szombat délután a technikus osztályoké, ahol a művészeti osztályban vagyok érdekelt. Nekem már fárasztó este és szombat délután részt venni ezeken az eseményeken, főleg, hogy utoljára november 19-20. volt olyan hétvégém, amikor nem volt semmilyen programom, csak úgy otthon lettem.
Mostanában a fiam is több időt töltött itthon, mert kecskeméti munkája volt. Jó volt vele is nem csak kutyafuttában, vagy csak egy ebéd alatt találkozni, beszélgetni. A Rózsakertben lévő Mária-szobor restaurálásán dolgozott, ahol én is megfordultam egyszer.
Én a karácsonyi készülődést nem szoktam túlzásba vinni, nem járom a boltokat, üzleteket, nem tülekedem magam keresztül a tömegen, kerülöm ezeket a helyeket. Vannak dolgok, amiket előre megveszek, elkészítek, megrendelek, nem hagyom magam lefárasztani ebben. Épp elég az iskolai "lefárasztás".
Zsúfolt, kissé beteges november - 2022. november
Mivel őszi szünet nem volt most az energiamegtakarításra kiadott utasítások miatt, nem is tudtam kipihenni és utolérni magam november elején. Két áthelyezett program miatt egy egyik hó eleji hétvégém teljesen telelett programmal, és a hónap utolsó hétvégéje is, tehét pihenés nem volt. DE! A szervezet kiköveteli magának, és én november közepén megbetegedtem, felkelni is alig bírtam, muszáj volt 3 nap otthonmaradás engedélyeznem magamnak. Még az izületeim is jeleztek, hogy kellen egy kis stresszmentes pihenés, alkotás, de erre nem nagyon volt alkalom ebben a hónapban. A stresszt még inkább októberben éltem meg, amikor a fejünk felett lebegett néhány vadabbnál vadabb elképzelés, hogy hogyan lehet az iskolánkban megtakarítani 25%-ot az energiaköltségekből, és ez utólag jött ki rajtam. Végük "csak" a 35 perces órák lett a befutó az elképzelések közül, ezzel szenvedünk együtt a diákokkal. Persze, hogy nem fér bele 35 perce annyi mint a 45 perce, elmarad a gyakorlás, elmélyítés, és leginkább csak az új anyagra marad idő, de sokszor abból is marad a következő órára vagy ottonra. És hab a tortán, hogy amiért nem voltunk kellő képpen lojálisak a vezetőséggel a tervezés idején, azaz hangot adtunk annak, hogy nem értünk ezzekkel a tervezett intézkedésekkel egyet, sőt még egy szülői fóromot is rendeztünk, az év végén többletmunkáért adható pénzből mi nem kapunk. Többletmunka ugyan volt, de a díjazása elmaradt ezért. Mondjuk, ha ezt előre tudom, akkor se tettem volna másként! Azért nme lettem rendőr vagy katona, mert gondolkodó értelmiséginek tartom magam, aki képtelen parancsot végrehajtani, ha azzal nem ért egyet. Egy helyi tüntetésre kimentem én is, mert fontosnak tartottam, tartom az ügyet.
Kétszer voltam Budapesten képzésen, illetve az egyik alkalommal a képzésem 2. évének lezárása is megtörtént. Tartottam egy művészetterápiás foglalkozást felnőtteknek, ez volt a 3. alkalom az ART2YOU-ra keresztelt csoportban. Decemberben fogjuk lezárni ezt a folyamatot és februárra hirdettem meg egy új csoportot.
Három év után újra Bécsbe vittem kiállításokra a diákjaimat, ami ugyan nagyon fárasztó volt, de egyben felelmelő is, mikor láttam rajtuk az örömöt. Két helyszínen több kiállítást is alkamunk volt megnézni. Az egyik helyszín az Albertina volt, ahol a Basquiat tárlat volt a fő szenzáció, de nekem nagyon élmény adott most két osztrák művészpár kiállítása: Peter Hauenschild - Georg Ritter és Markus Muntean - Adi Rosenblum. A másik helyszín a Kunsthistorisches Múzeum volt, ahol az állandó kiállítások mellet egy különleges tematikájú tárlaton néztünk meg vezetéssel, Ideálok és riválisok volt a címe. A szabadidőben persze volt egy kis karácsonyi vásár, adventi hangulat, forralt bor.
Közben a december eleji karácsonyi vásárra is készülnöm kellett, karácsonyi üdvözlőlapokat írtam. Megnyílt a KKK Adventi tárlata, ahol 3 caminós katedrális festményével képviseltem magam. Erre a Hírös Agórában megrendezett kiállításra 3 osztályt is el tudtam vinni.
Volt egy barárnős budapesti kiruccanás is, a Magyar Nemzeti Galéria Textúra programján vettünk részt. Ilyen rendezvényen is a Covid előtt voltunk utoljára.
És ezen kívül sikerült eljutnom két kiállításmegnyitóra is, Szoboszlai Eszter Kápolna Galériában megrendezett tárlatára és a Cifrapalota Petőfi kiállítására.
Alkotás az útinaplós bejegyzéseken kívül nem volt.
Napsütéses, de lelkileg megterhelő október - 2022. október
Nagyon szépen indult az október, 2-án diákokkal a Szépművészeti Múzeumba és az új Néprajzi Múzeumba vittem a diákjaimat. Ráadásprogramént a Nemzeti Vágta is épp akkor volt a Hősök terén. A Matisse kiállítást én már láttam, de fontosnak tartottam, hogy a diákjaim is lássák. A Néprajzi Múzeum számomra is új volt, az épület érdekes, de a kiállítások csalódást jelentettek nekem.
Ezek után kezdődött az érzelmi mélyrepülésem. Ezt egyrészt a kirúgott kölcseys tanárok esete, másrészt a KSZC intézkedései okozták, amelyet a főtésköltségek megtakarítására terveztek bevezetni (iskolák, kollégiumok összeköltöztetése, délelőtt-délutáni váltott műszakű tanítás, 35 perces órák). Még az is megterhelő volt lelkileg, hogy a tervek folyamtosan változtak, és még most október végén se tudjuk biztosan, hogy mi lesz. Az egész hónapra rányomta ez a bélyégét a hangulatomra. Minden gondolatom ekörül forgott, ezzel keltem, ezzel feküldtem, álmodtam és lassan már órát sem tudtam normálisan tartani, mert közben is ez járt a fejemben. A diákok és szülők elkezdtek akciózni, mi tanárok is írtunk egy petíciót, volt fórum az iskolában, tüntetés a városháza előtt, de még mindig nem tudni mi lesz.
Magamat gyógyítva ecoprinteket készítettem, hogy addig se ezen kattinjon az agyam. Nagyon szépek lettek az őszi levelekkel készített nyomatok. És ennyi volt az októberi alkotótevékenységem!
A kecskeméti kiállítások közül a Hírös Agórába Farkas Antal Jama emlékkiállítására és a Kápolna Galériába Lakotos Ábel Szülőföld című tárlatára vittem el a diákjaimat.
Újra lehetett pályáztni Operakalandra is, éltünk is a lehetőséggel. Az Eiffel Műhelyházban Purcell Dido és Aeneas operáját néztük meg a diákokkal, majd a Magyar Nemzeti Galériában a Tarsolylemezek című kamaratárlatot és hozzá kapcsolódva a magyar honfoglalás részt az állandó kiállításból tekintettük meg.
Folyamatos újratervezést igényelt a sok betegség körülöttem. Nekem is fájt a torkom, de nagyjából épp egy hétvégére esett, míg gyengébb voltam. A képzésem októberi időpontját át kellett tenni novemberre. A művészetterápiás csoportom időpontját szintén odébb kellett egy héttel tolni. Őszi szünet nem lesz, így már előre látható, hogy novemberben se sokat tudok pihenni, kikapcsolódni, töltekezni, alkotni.
Október utolsó szombatján még megtartottak az ART2YOU felnőtt művészetterápiás önismereti csoportfoglalkozást. Most is fantasztikus alkotások készültek.
Egy igazán pörgős szeptember - 2022. szeptember
A szeptemberek mindig is nagyon pörgősek szoktak lenni, hiszen ez a tanéb kezdete és én tanárként vissza kell, hogy zökkenjek az iskolai rendbe. Ilyenkor tervezem meg az egész évet, annak tudtában, hogy milyen osztáályokban milyen tantárgyat tanítok ez adott évben és milyen napon vannak ezek az óráim az új órarendben. Azaz megírom a tanmeneteimet. Idén 6 osztályban, 11 csoportban tanítok, lett túlórám is, aminek nem örülök, és sajnos idén nincs "szabadnapom", amit eddig alkotásra, ügyintézésre, a tanulmányaimra, illetve az esetleges elmaradásaimra használtam fel. Az iskolai év különleges feladata idén, hogy újra kilencedikes osztályban letten osztályfőnök. Nagy várakozással tekintettem a feladat elé, mert ismerve a felvételin nyújtott teljesítményüket és látva az általános iskolai bizonyítványaikat, ez tehetséges, ügyes osztályt kaptam. Eddig nem is csalódtam bennük, aranyosak, aktívak!
Már ez is elég lenne egy hónapra, de most még két mások felkérés is gazdagította a tennivalóim sorát. A Trendalelke vállakozónői reggelin a SZégyentelen ÖnReklám (SZÖR) keretében mutatkozhattam be a többieknek Pajkó Andrea felkésérére. Ráadásul még ugyanezen a napon nyílt a Spaletta Étterem és Sörházban egy kiállításom, agol az elmúlt 20 év lépcsős grafikáiból és festményeiből válogattam. Mindezek a születésnapom körül zajlottak, tehát egy mondhatom, születésnapi ajándékok voltak, bár nekem is sokat kellett ezekkel dolgozni.
Szeptember közepén indult a felnőtteknek szóló művészetterápiás önismereti csoportom is. Tavasszal középiskolások számára már tartottam egy februártól júniusig tartó sorozatot, de felnőttek számára ez volt az első. Még csak most kezdtük a közös munkát, de az eddigi visszajelzések pozitívak.
Hírös7 - Kecskemét, 2022. augusztus 20-26.
Az augusztus nekem a Hírös7-ről szól. Az esemény előtt erre készülök, új alkotásokat készítek, nyomtatok a régiek közül, paszpartúzok, csomagolok stb. Aztán, mikor elkezdődik a program, akkor kint vagyok a sátorban és várom az érdeklődőket, beszélgetek velük, ismereteket adok át, pl. naponta sokszor elmondom, hogyan készül a rézkarc.
Idén a kézműves sátrakat visszatették a Városháza elé, szóval, ott keressetek augusztus 20. és 26. között! Sajnos, 24-től délőttönkként már az iskolában kell lennem, ezért csak délután tudok a sárorban lenni. És kénytelen vagyok egy nappal korábban otthagyni a vásárt, mert egy képzésem Budapesten 27-én szombaton van.
Tehát augusztus 20. és 26. (szombattól péntekig) várlak benneteket a Városháza előtti sátorban! Gyertek!
Via Mariana - 2022. július
2019-ben, amikor a második caminómat befejeztem, Muxiában találkoztam Benedek Rózsával és tőle hallottam először a Via Marianáról. Nem igazán tudtam, hogy mi ez, de a neve alapján úgy gondoltam, nekem ezt végig kell csinálnom. A portugál Bragából indul a 18 szakasz és a spanyolországi Muxiában ér véget, illetve visszafelé is meg lehet tenni. Sokkal keményebb, mint a camino, még a Primitívónál is nehezebb és nekünk még külön nehézség volt a hatalmas hőség. Az erről az útról készült útinaplómban nyomon lehet követni ezt az utat. Portugál és spanyol Mária-kegyhelyeket köt össze az útvonal és az a célja, hogy az elmaradott kis településekre felhívja a figyelmet. Mi 19 nap alatt tettük meg, mert a végén még lett volna egy hosszú szakasz, amit nem vállatunk, inkább ketté osztottuk. Ezt nem bántuk meg, főleg, mert közben megfáztam és nem voltam épp a csúcson. Santiago de Compostela felé is lehet menni, de mi az alternatív, elkerülő szakaszt választottuk és Muxíából visszafelé töltöttünk két napot még Santiagóban. Kb. 400 km-t mentünk gyalog. A durvább részek, amik persze az érdekesebbek és látványosabbak is, Portogáliába vannak. Utána barátságosabb lett a táj és szerencsére a hőmérséklet is. Végig egyedül voltunk úton, még kevesen járják, csak ahol a portugál caminóval találkozott és Muxíában találkoztunk más zarándokkal. Végül mi lettünk a 100. és a 101. zarándok, aki igazoltan végig ment az úton. Szóval, aki nem akar az zsúfolt Camino Francesen, vagy más hasonlóan sokak által járt úton zarándokolni és vágyik a kihívásokra, azoknak szívből ajánlom a Via Marianát!
Covid előtti programözön - 2022. május
Anyák Napjával és bizonyítványírással indult a május és aztán megállíthatatlanul beindult minden. Olyan volt, mint a Covid előtt, egymást érték a programok, de már nyárra is készültem, megvettem egy használt hátizsákot a nyári nagy gyaloglásomra, a Via Marianára.
Budapesten megnéztem három nagy kiállítást (Magyar Nemzeti Galéria - ART DECO / Plakátok, tárgyak, terek; Műcsarnok - Közös tér / II. Ipar- és Tervezőművészeti Szalon, Szépművészeti Múzeum - Menny és Pokol közt / Hieronymus Bosch rejtélyes világa) mindig az egyéni budapesti teendőimmel összekötve.
A Bosch kiállítást a diákjaimmal néztem meg, megszerveztem egy jó kis szombati napot nekik. Délelőtt Szépművészeti Múzeum, délután Magyar Zene Háza és a ráadásként kapták a Giro d`Italia budapesti napját a Hősök terén. Ezt persze eredetileg nem terveztem bele a programba, de amikor megtudtam, hogy pont azon a napon lesz a budapesti időfutam, azt mondtam, ez lesz a ráadás!
Sikerült egy napot túrázni a barátnőimmel is, Nagymarosról egy körtúrát tettünk, a Remetebarlagok és a Julianus Kilátót érintve.
Aztán volt két nagyobb megrendelésem, amiből az egyik elég hirtelen jött, de nagyon örültem neki! Egy svájci székhelyű cég születésnapjára kiutaztak a kecskeméti üzemből és kecskemét grafikákat és más ajándáktárgyakat vittek az ART Brigád kínálatából. Mivel nem egy-két darabról volt szó, nyomtatnom kellett a rézkarcokból.
Az iskolám, azaz a Kandó Kálmán Technikum Kondor Béla Képző- és Iparművészeti Tagozatának is volt újra kiállítás, most is a Hírös Agórában. Sok jó és érdekes diákmunka volt kiállítva.
Elkezdtem kísérletezgetni az ecoprint technikával papíron. Négy kísérletből eddig egy mondható sikeresnek, de a másik három is tanulságos volt. Azt hiszem, textillel egyszerűbb ez a technika, mint papírral.
Mivel diákokkal még mindig nem lehetett Bécsbe kirándulni és kiállításokat nézni, pedig nagyon jó időszaki tárlatok voltak, pl. David Hockney, azért megszerveztem magamnak. Önállóan busszal kiutaztam és 4 helyszínen összesen 10 kiállítást néztem meg, amiből 5 igazán maradandó élményt nyújtott. Kunstforum - David Hockney, Albertina - Munch párbeszédben és Hans Weigand, Albertina Modern - Ai Weiwei, Belvedere - Face to Face / Messerschmidt és Marc Quinn.
Három év után újra volt aszfaltrajzverseny a Kodály Iskolában, ahol újra zsűriztem én is és találkozhattam, beszégethettem kollégákkal. Persze sok érdekes gyerekrajz is feltöltő erejű volt.
Az utolsó napokban megnéztem a Cifrapalotában a Magyar örökség című vándortárlatot. Hát, volt ebbben minden. Sajnos, évek óra nem nagyon viszek mág diákcsoportokat a Cifrapaotába, mert az itteni tárlatokat nem tudom beépíteni a művészettörténet órák anyagába. Ezen a kiállításon a régészeti anyagban a tarsolylemezek (9. évfolyam) és a képzőművészetet (11-12. évfolyam) bemutató teremben voltak olyan tárgyak, alkotások kiállítva, amit jó lett volna, ha diákok is látnak. Reménykedem, hátha elmentek önállóan megnézni! Propabálni nem nagyon tudtam, mert én sem tudtam pontosan, hogy mit takar ezt a kiállítás, a megnyitóra nem tudtam eljönni, mert pont akkor tartottam a művészetterápiás foglalkozásomat.
És az utolsó napokban is minden napra jutott egy-egy program, esemény. Az ART&YOU önismerti sorozat utolsó előtti foglakozása a bika és a szerelem jegyében telt.
Szeszélyes április - 2022. április
Havazással indult április, meg aztán egy jó kiállítással a Hírös Agórában. Ez az Infinitivusz címá Pilinszky János költészete előtt tisztelgő tárlat volt, amire el is vittem három csoportot a suliból.
Nyugodt alkotómunkára egyszerűen nem volt lehetőségem. Bár volt tavaszi szünet, de most egy tavaly elmaradt kirándulást pótoltunk be a férjemmel Kőszegen. Közben persze útinaplóztam, mert sok látnivaló volt, ráadásul odafelé és visszafelé is meg-megálltunk egy-egy nevezetességnél. Túráztunk is, várost is néztünk, de az áprilisi hideg és eső egy kicsit beleszólt a programunkba.
Az ART&YOU harmadik foglalkozását is megtartottam a kos és a tűz jegyében.
Aztán hipp-hipp vége lett az évnek a végzősök számára, diáknap (vetítéses élménybeszámoló az erdélyi kirándulásról), ballagás és huss! Az egyik végzős leányzó 3. helyezést ért el az ÁSZÉV versenyen. Nagyon büszke voltam rá, mert maximális pontszámot kapott a művészettörténet esszéjére. Őt elkísértem az eredményhirdetésre Szolnokra, aztán májusban a suliban is volt egy ünnepség az országos versenyeken dobogós diákok és felkészítő tanáraik számára.
Zsúfolt mácius - 2022. március
Ez a márciusom már zsúfoltabb és mozgalmasabb volt, mint a Covid előtti időkben. A Kecskeméti Tavaszi Fesztivál kiállításnagnyitóira nem tudtam elmenni éppen nem voltam itthon, vagy épp iskolai programom volt. A fesztivál nyitó kiállítása a KKK Petőfi és a Hírös város című kiállítása volt. Erre a felhívásra én is készítettem két festményt, amelyek ki is lettek állítva (P.S. lábnyomában). Tartottam egy tárlatvezetést a trendalelkés női vállalkozóknak és 3 osztályt vittem el a tárlatra. A hónap végén volt egy aukció a KKK tagjainak felajánlásaként a beregszászi művészkollégák számára. Az egyik festményem kelt el 28.000 Ft-ért. A Bozsó Gyűjtemény Gundel-gyűjteményt bemutató kiállítását még a nyitás leőtt tudtam az osztályommal megtekinteni.
Három tizenegyedikes lánnyal a Van művészi vénád? című Ludwig Múzeum által szervezett versenyre készültünk, ezért voltunk kétszer is Budapesten március elején. Egyszer installálni a munkájukat a Deák 17 Galéria kiállításán, másodszor a döntön és az eredményhirdetésen. Végül nem értek el helyezést a lányok pedig tényleg ügyesek voltak, de már az is, hogy a 10 közé jutva ott lehettek a döntőben, kiállították a munkájuk, szép erdemény!
Március közepén egy családi esemény, ünnep is volt, birkacombbal és oroszkrém tortával.
Folytatódott az ART&YOU művészetterápiás önismereti foglalkozás-sorozat, tovább dolgoztunk, alkottunk, most a március hónapra, a tavasz kezdetére hangolódva.
A Kecskeméti Városszépítő Egyesület szervezésében egy hagypmányteremtő esményen vettünk részt, a Barackvirágzás ünnepén. Ezt a japán cseresznyevirágzás mintájára szeretnék meghonosítani. Matkópusztán egy-egy barackfát pántlikázhatott meg minden család, aminek a termését majd meg is vásárolhatja. Szerencsére nem pattantak még ki a rügyek akkor, elég hideg volt még, de nem gondoltuk volna, hogy április elején havazni is fog.
Március utolsó 5 napját Erdélyben töltöttem a Határtalanul pályázat jóvoltából. Két évvel ezelőtt, épp a Covid előtt mentünk volna és jöttek volna ide a marosvásárhelyi diákok, de csak most sikerült megvalósítani a programot. Nagyon tartalmas és zsúfolt programunk volt, minden nap sokat mentünk, láttunk, tanultunk. Én már 10 éve nem vittem több napra diákokat külföldre, így izgultam egy kicsit, de most volt velem 3 másik kolléga, így megosztódott a felelősség. Egyébként igazán jó diákokkal voltam, többször megdícsérték őket, hogy milyen fegyelmezettek.
Ahogy most nézem a naptáram, az április se lesz kevésbé mozgalmas!
ART & YOU - 2022. február
Nagy izgalommal vártam ezt az alkalmat, amikor a kifejezetten középiskolások számára meghirdetett önismertei művészetterápiás foglalkozás-sorozatomat elindítom. A február hónaphoz, a tél végéhez, az olvadáshoz, a farsanghoz kapcsolódtunk a versekkel, zenékkel és az alkotásokkal. A visszajelzések alapján a résztvevők is jól érezték magukat. Íme néhány kép a foglalkozásról. Ha tetszik, akkor lehet még csatlakozni a többiekhez, a legközelebbi foglalkozás március 19-én lesz!
Csatlakozási lehetéség:
Bérlet: https://bit.ly/3FUziAX
Alkalmanként: https://bit.ly/33ZISVZ
Tervezgetés, készülődés - 2022. január, február
Ez az időszak elsősorban arról szólt nekem, hogy igyekeztem megtervezni az új évet, azaz 2022-es évet. Persze most is van egy csomó bizonytalanság, de tervezni muszáj. A középiskolások számára tervezett művészetterápiás foglalkozásokat készítettem elő, szövegezés, plakát, hirdetés, bevásárlás stb. Nagyon várom már az indulást!
Emellett volt néhány kiállításlátogatás Budapesten (Vigadó, Műcsarnok, Magyar Nemzeti Galéria, Ludwig Múzeum), Szegeden (Reök Palota) és itt Kecskeméten (hírös Agóra) is. Volt egy caminós beszélgetés, ahol én is az egyik vendég voltam (Hírös Agóra) és volt egy előadás a Via Marianáról Szegeden (Zarándok Pont), ahová készülök a nyáron. Volt egy könyvbemutató Háy Jánossal (Kápolna Galériában), a baránős túzás (Pilis) és még aznap egy színház (Pesti Színház, Anna Karenina)! Szóval nem mondhatnám, hogy eseménytelen időszak volt! És persze mindezekkel együtt még ott a tanítás is, a félévzárás, központi felvételi.
Viszont alkotásra nem nagyon maradt időm és energiám. Egy pici maradt arra volt, hogy egy tavalyra tervezett, befejezetlen projekthez visszatérjek és néhány újabb akvarellt készítsek ebben a témában.
Adventi programok - 2021. december
A máltai két hét után nehezen rázódtam vissza, sok pótolni valóm valóm volt. Tartottam egy adventi akvarellek workshopot, ami nagyon jól sikerült, 4-4 karácsonyi, téli témájú kis üdvözlőkártyának való akvarellt festettek. Készültem az Art Placcra, azaz az Ifjúsági Otthon karácsonyi vásárára, amit idén meg lehetett tartani. Kalligráf képeslapokat készítettem. Budapesten megnéztem néhány jó kiállítást a Szépművészeti Múzeumban, Műcsarnokban diákokkal, a Nemzeti Galériában barátnőkkel. Terveztünk egy bécsi kirándulást is, de épp azon a héten zárt le Ausztria. Ja, és kipróbáltam azt az óriáskereket, amit a főtéren felállítottak, mert én nagyon szeretek magasból szétnézni. Jobb lett volna persze ez nyáron, illetve akkor, amikor nincsenek beállványozva a főtér épületei.
Málta - 2021. ősz
Az iskolai teendőim és a tanulmányai miatt nem sok időm maradt sem saját aálkotások létrehozására, sem workshopok tartására. Viszont egy váratlan lehetőséget megragadtam, az Erasmus+ program keretében 2 hetet tölthettem Máltán egy intenzív angol nyelvi kurzuson. Persze nem is én lennék ha nem ragadtam volna meg minden lehetőséget arra, hogy lássam Málta kulturális emlékeit és útinaplózzak. Az időjárás nem volt túl kegyes, egy hatalams vihar uralta az első hetemet, így a strandolás szóba se került a 10. napig. Láttam 3 neolit kori templomot, a Régészeti Múzeum "husikás" női szobrait, a Szépművészeti Múzeumban egy Turner akvarellt, egy fantasztikus temetőt (Addolorata Cementery), kirándultam a kisebb szigetre, Gozóra és Dél-Máltára, ahol Marsaxlokk helyes halászfaluját is láttam a sok érdekes és szép természeti képződmény mellett.
Hírös7 - 2021. augusztus
Ha augusztus, akkor Hírös7. 2009 óta (két év kivételével), minden évben kitelepültünk ilyenkot Kecskemét főterére. Régebben a Városháza sarkánál volt a sátrunk, se mióta be van állványozva a Városháza, áttelepítették a kézműveseket a Rákóczi út felé vezető sétányra. Most is itt e sátrunk, ahol a megszokott választékkal várom az érdeklődőket!
Mozgalmas forró nyár - 2021. július
Dolgos napokkal kezdődött ez a hónap. Két napot az Öt Pötty által szervezett Piktor táborban töltöttem pici gyerekekkel, akikkel falat festettünk. Aztán egy hétig a Csiperó szervezésében Kreatív tábort tartottam, már nagyobb gyerekeknek, ahol a Kápolna utca székház udvarát dekoráltuk. Pár nap szünet után a 45. Tiszakécskei Művésztelepen vettem részt, ahová most kaptam először meghívást. Itt az Ókecskei kapukról készítettem két akvarellsorozatot, meg egy nap akvarellt és néhány napkeltés és naplementés vázlatot. A művésztelep végén egy kiállítás is nyílt az alkotásokból a Kécskei Alkotók Házában. Emellett négy szombaton Budapestre utaztam, hogy egy Japán életstílus nevű foglalkozássorozaton vegyek részt. Minden egyes alkalommal más-más technikával ismerkedtünk meg és a hozzá tartozó gondolkodásmóddal Dr Art Művészetterápia szervezésében. Én nagyon élveztem a Sumi-e, a Kintsugi, a Suminagasi technikákat és a japán könyvkötést is. És ezzel el is telt a július!
Újraindul az élet - 2021. június
Igaz, hogy már május közepétől feloldották a korlátozó intézkedéseket és megnyíltak a múzeumok, kiállítótermek, visszamehettünk az iskolába, de úgy igazából júniusra lendült be az élet. Elmaradt programokat pótoltak, pl. megtartották az iskolai ballagást, meg. Én az utolsó két tanítási héten megpróbáltam minél több diákot minél több kiállításra elvinni. Itt helyben Kecskeméten is jártunk (Cifrapalota, Kápolna Galéria, Híres Agóra), de a szakmai gyakorlat idején a budapesti Szépművészeti Múzeumba is eljutottunk a Leonardóitól Míróig című grafikai kiállításra. Én is tartottam a műhelyemben akvarelles workshopot végre. Megvolt az osztályom érettségije, egy régebbi osztályom 15 éves találkozója, ugyanakkor az én általános iskolai osztályom is kemény magja is összegyűlt. Újra volt Múzeumok éjszakája. Újra leülhetett az egész család egy asztalhoz. Már ebből a felsorolásból is látszik, hogy nagyon sűrű lett ez a hónap és már akkor látszott, hogy a következő két hónap is ilyen lesz, sőt még sűrűbb! Ettől egy kicsit be is görcsöltem. Ahogy írtam be a naptáramba a nyári programokat és láttam megtelni az oldalakat, rémültem kérdeztem magamtól, hogy mikor fogok pihenni? El szoktam attól, hogy emberek közé, programokra járok és most furcsa volt ez, de pedig erre vártam. Mindebből kitalálható, hogy a június nem az alkotásról szólt, hanem az élménygyűjtésről, legfeljebb az útinaplómba kerültek újabb bejegyzések, rajzok.
Interjú velem az Image Magazinban - 2021. május
Egy jó hangulatú interjút készített velem L. Horváth Csilla az Image Magazin felelős szerkesztője, kreatív vezetője. Köszönöm neki!
Olvassátok, nézzétek:
https://imagemagazin.hu/2021-2/lehet-muvesz-az-is-aki-ert-a-matematikahoz/
A műtermemben készült képekért köszönet Pap Anikónak!
Veszteségek hava - 2021. április
Ez az április még mindig a járványról és az azzal kapcsolatos korlátozó intézkedésekről szólt. Sajnos, mi is megbetegedtünk, a férjem két hétig küzdött a coviddal, én megúsztam 3 nappal, mert addigra én már mindkét oltásom felvettem. És erre az időszakra esett az egyik macskánk megbetegedése, aminek következtében itt is hagyott bennünket Dönci. Ő kilenc évig élt velünk, és ugyanúgy ahogy a többi macskánk is, ő is befogadott, mentett cica volt. Talán természetes, hogy ilyen körülmények között nem volt alkotókedvem. A tavaszi szünetben egy kicsit kísérlezetgettem és folyattam a kecskeméti akvarelleket. Akkor egy hétig nem volt internetünk, mert tönkrement a modem és mivel karanténban voltunk, nem tudták kicserélni. A szünet után viszont beszippantott ismét az iskola, hiszen végzős osztályfőnök voltam. Volt három kisebb kiruccanános a városból, illetve itt a környéken, és ezekről készítettem a rajzos útinaplómba egy-egy bejegyzést és ezzel ki is merült számomra az áprilisi alkotómunka. Ezek az útinaplós munkák egyfajta ujjgyakorlatok, arra jók, hogy valamit gyorsan fessek, ne múljon el túl sok idő alkotás nélkül.
Kiállításokat még mindig nem rendeznek csak online, ami azért lényeges különbség. Már nagyon unom, hogy egész nap a gép előtt ülök az online tanítás miatt, de ennek ellenére áprilisban is résztvettem egy online előadás-sorozaton, amit a K Galéria szervezett, most a színekről. Nagyon tanulságos voltak dr. Hirschler Róbert előadásai.
Ezen kívül pedig volt egy, szintén veszteséggel záródó, tanulságos eset, amit azért írok le, hogy más ne essen bele ebbe a problémába. Kaptam egy ügyvédi levelet, hogy megsértettem egy kecskeméti fotósnak a szerzői jogait azzal, hogy akvarellt festettem 3 fotója alapján. Nem gondoltam, hogy ez jogsértés, de kiderült, hogy az! Szerencsére sikerült a fotóssal és az ügyvédjével megegyeznem. Levettem a netes felületeimről ezeknek az akvarelleknek a fotóját, kifizetek egy bizonyos összeget sérelemdíj gyanánt és ezzel lezárom az ügyet! Nem mondom, hogy nem esett rosszul! Rosszul esett, de az biztos, hogy megtanultam ezt a leckét! Tehát nemcsak az esik a szerzői jog védelme alá, ha kiteszem X fotós fotóját, hanem az is, ha arról képet festek! Jegyezzétek meg ti is!
És nagyon remélem, hogy ahogy lassan végre tényleg kitavaszodik és javulnak a járványstatisztikák, a május már végre alkotó hónap lesz számomra.
Két workshopot már meghirdettem májusra:
A kalligráfia alapjai: bit.ly/37P8T6i
Rajzmeditáció felnőtteknek: bit.ly/2HGRsKI
Bezárkózva - 2021. január, február, március
Nehéz volt ez a pár hónap. A január egyébként is mindig megvisel, de akkor még a remény megvolt, hogy a február már nem lesz ilyen bezárt. Ugyan sokan reménykedtünk benne, hogy februárban már feloldják a korlátozó inézkedéseket, de ez nem így lett. Én is már terveztem februárra workshopokat az Eyva Házba, de aztán január utolsó hetében meghosszabbították a korlátozó inézkedéseket. Akkor nagyon elkeseredtem, de annyira a saját bezártságom miatt, hanem inkább a tanítványaim miatt. Végzős osztályom van, akik kissé elvesztek az online térben. Szerencsére pár nap múlva az iskola megszervezte, hogy kis csoportokban a végzősök az érettségi tantárgyakból tantermi oktatásban vehettek részt. Én is péntekenként így bejártam és taníthattam, ez felüdülés volt számomra, de sajnos nem sokáig tartott. Márciusban újabb szigorítás következett és ez a lehetőség megszűnt, sőt az eddigi gyakorlati tanítás is az online térbe került át. Újabb elkeseredés. Az online órákra a készülés, az órák megtartása és utána a feladatok ellenőrzése úgy, hogy mindezt kizárólag a számítógép előtt ülve tudom megtenni, borszasztóan megterhelő, fárasztó számomra. Próbáltam a szabadidőmben mozogni és alkotni is, de nem annyit, amennyit szerettem volna. Folyattam a kecskeméti akvarellek és a Kecskeméti Tavaszi Fesztivál KKK-s kiállítására készülva befejeztem a novemberben megkezdett akvarelljeimet. Ez a kiállítás csak online tekinthető meg. Újabb munkába nem kezdtem bele, de amíg a kecskeméti akvarelleket be nem fejezem, nem is látok rá reményt. Kultuális szomjamat online előadásokkal, tárlatveztésekkel próbáltam oltani. A Szépművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, a Műcsarnok és a K Galéria programjain vettem részt.
Engem is megvisel ez a hosszantartó bezártság, pedig én aránylag kiegyensúlyozottnak tartom magam. Nehéz tervezni, új célokat találni, amibe nem szól bele a járvány. Jó viszont, hogy március közepére én már megkaptam mind a két oltást és hogy megállíthatatlanul tavaszodik. A több napsütéssel a remény is megnő, hogy már nem sokáig kell elviselni ezt a helyzetet. Várom a végét és együtt érzek azokkal, akik sokkal nehezebb helyzetben vannak, mint én. Erőt kívánok nekik!
Téli szünet - 2020. december
Tíz éve ez volt az első téli szünet, amikor nem vettem elő a rézkarcozás eszközeit, anyagait, azaz nem készítettem egyetlen rézkarcot sem! Igen, egy kicsit háttérbe szorult mostanában ez a technika az életemben, helyette inkább akvarellezni szoktam. Viszont a téli szünet most kevesebb alkotással telt, mint eddig. Egyrészt voltak olyan feladataim, amelyeket az iskolai elfoglaltságom mellett (még így online oktatás mellett se) tudtam elkészíteni, és bizony ezek most az alkotótevékenység elé kerültek a fontossági sorrendben. Jónéhány prezit kellett elkészítenem, mert elvállaltam egy lakberendező felnőttképzésben néhány tantárgy tanítását és pl. bútortörténet eddig nem tanítottam. Elég sok időm elment ezzel. Pici alkotás azért volt, egy készülő projekthez kecskeméti akvarelleket kezdtem festeni. Darabszámra nem tudok annyi alkotást felmutatni, mint az előző években, de azért lehet máshogy is töltődni, nemcsak alkotások elkészítésével.
Nagyon hiányoznak a kiállítások, ezért január első hetére vettem magamnak jegyet egy-egy online tárlatvezetésre, és a szünetben is megnéztem pl. a Műcsarnok honlapján néhány kiállítást az alkotóművészek vezetésével.
Természetesen kitöltöttem a szokásos évértékelő-évtervező füzetecskét, bár most több a bizonytalanság a tervezésben.
Mivel az ünnepek is visszafogottabbak voltak, annak ellenére, hogy nálunk eddig se volt nagy felhajtás és mászkálás karácsonykor és eddig is itthon szilvesztereztünk kettesben a férjemmel, nem nagyon különbözött a téli szünet az azt megelőző hetektől. DE MAJD JÖVŐRE!
Adventi készülődés - 2020. december
Emlékszem, hogy mikor még a Bolyai János Gimnáziumban tanítottam az adventi időszaka mennyira zsúfolt volt, mert ilyenkor készültünk a Bolyai Napokra, amikor én is rendeztem kiállítást, előadást vagy foglalkozást és bizony ez elég sok időt vett igénybe. Bolyai már nincs az én életemben 7 éve. Azóta sokkal nyugodtabbak az adventi időszakaim. A karácsonyi vásárra készülés és maga a vásáron való részvétel szokott még fáradságos lenni, de most az se volt a járvány miatt. Így igazán nyugodtan vehettem részt egy online unciális kalligráfia kurzuson, és az időmet a gyakorlással és a a tanultak hasznosításával töltöttem. Karácsonyi üdvözlőlapokat írtam unciális betűkkel. Annyira jó volt és teljesen kikapcsolt! Be fogom építeni a tanultakat a saját kalligráfia foglalkozásaimba!
Alkotómunka helyett digitális tanrend - 2020. november
November elején még meg tudtam tartani egy előadást a Természet Házában a tavalyi caminómról és egy rajzmeditációs foglalkozást az Eyva Házban, valamint néhány dolgot festeni. Egyrészt a nyáron megkezdett akvarellekbe belenyúltam egy kicsit, alakítottam rajtuk, másrészt újabbakat készítettem elő. Elkészült két nagy akvarell alapja, de továbblépni, tovább dolgozni már nem tudtam rajtuk, mert újra digitális tanrend lett, nekem meg nagyon sokat kellett készülnöm az iskolai és a bevállalt felnőttoktatásos óráimra. Minden energiámat elvitte ez a dolog.
Már a korlátózó intézkedések után, november közepén elmentünk túrázni a Mátrába, ez már régebben be volt tervezve és nagyon jólesett, bár már minden zárva volt. A túra után este egy kicsit festettem, afféle útinapló szerűen.
Őszi szüneti alkotómunka - 2020. október
Az október végi őszi szünetre háromféle alkotómunkát terveztem be, plusz egy budapesti kiállításlátogatásos napot. Egyrészt volt egy megrendelésem egy szélmalmos festémény elkészítésére. Másodsorban szerettem volna nyáron hartán megkezdett kísérletezgetéseimet folytatni az új akvarell technikával. Harmadszor pedig készülőben van egy projekt, ami még nem pubilkus és arra is festettem néhány kis akvarellt már. Mindent nem sikerült befejeznem, de azért termékeny volt a szünet.
Ja, egy fontos dolog még kapcsolódik ehhez az időszakhoz: kialakítottam magamnak egy műtermet a lányom volt szobájából! A lányom több éve elköltözött itthonról, de csak most szántuk rá magunkat, hogy teljesen birtokba vegyem a szobáját, az ágya helyett egy munkaasztalt tettünk. Így most nem kell mindent elpakolni, ha már nem tudom folytatni az alkotómunkát, és aztán minden kipakolni megint, amikor végre lesz időm folytatni, hanem otthagyhatok mindent elől és pakolás nélkül tudom folytatni, amikor ismét van egy kis időm! Nagyszerű érzés!
Budapesten az Art Market első napján voltam, de még mielőtt a Millenárisba mentem volna megnéztem Gaál József kiállítását a Godot Galériában és a Ferencváros Helytörténeti Gyűjteményben az előző nap nyílt a Három generáció díjazottjai - Tölg-Molnár Zoltán, Szotyory László és Kaliczka Patrícia tárlatát. a Godot. Nyár óra nem jártam Budapesten csak úgy kiállításoka nézni, ezért is élveztem nagyon ezt a napot. Az Art Marketen szerényebb volt a kínálat, mint az előző években, de ez most érhető. Találkoztam néhány ismerőssel, de voltak új felfedezések is. A nap végére még egy kiállítás be tudtam iktani, a Virág Judit Galérában Paizs László munkáit néztem meg.
Kicsit tartva a vírushelyzet romlásától, én még a szünetben megnéztem a Bozsó Gyűjteményban az Összhang című kiállítást, ahol Boldi szobrai és Incze Mózes festményeit láthattam. A szünet után 3 osztállyal is bejelentkeztem, hogy majd közösen megnézzük ezt a tárlatot, de féltem, hogy ha szigorító intézkedések lépnek életbe, akkor lemaradok róla, ezért néztem meg önállóan most.
Ezeken kívül egy Bohém Ragtime Jazz Band Fesztiválos koncert és egy családi ebéd is a szünet idejére esett, így azt hiszem, tényleg elégedett lehetek, hasznosan és kellemesen telt el a szünetem.
Októberi újratervezés - 2020.
Októberben nagyon gyorsan változtak a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos adatok, minden adat többszöröséra nőtt a tavaszi helyzetnek. Én ennek tudom be, hogy az erre a hónapra tervezett otthonnal foglalkozó art coachingos workshopunkat le kellett mondani elegendő jelentkező hiányában. Újratervezés...
A tervezett foglakozások két szombatot jelentettek, amelyek most felszabadultak, ráadásul jó idő is volt, így a természetben való feltöltődésre használtam.
Az első szombaton kapóra jött, hogy Kunszentmiklósra hívtak egy filmklubba a Ruben Brandt, a gyűjtő című film után egy előadást tartani a film művészettörténeti kapcsolódásairól, ezért arra felé indultunk el még délelőtt a férjemmel. Szabadszállás, Szalkszentmárton érintésével Tassra érkeztünk, ahol egy finom ebéd után a Duna parton a zsilip és a fahíd környékén sétáltunk egy jót a napsütésben. Utána pedig Kunszentmiklóson megnéztük a filmet és megtartottam az előadást. Sikerült a munkát és a szórakozást, kikapcsolódást összekötni.
A következő péntek délután a Kecskeméti Városszépítő Egyesület szervezésében részt vettem a Városháza felújítását bemutató sétán, amelyet az építésvezető tartott.
Szombaton pedig a Tisza felé indultunk és a Kiskunsági Nemzeti Park szervezésében Tőserdőn egy vezetett sétán vettünk részt, de előtte megnéztük Nyárlőrincen az Árpád-kori templom romjait, utána Lakiteleken is, majd Tiszaalpáron az Árpád-kori falurekonstrukciót.
Mindezekről készítettem az útinaplómban egy-egy bejegyzést és ezzel be is telt az idén megkezdett rajzos útinaplóm.
Az időjárás utána már elromlott, nem kedvezett a szabadtéri rendezvényeknek. A Festészet Napja rendezvénysorozat egyik visszatérő eseménye a Női vonal című kiállítás Budapesten a Magyar Nemzeti Színház Zikkurat Galériájában. Az idei a kilencedik ilyen tárlat volt és most én is szerepeltem rajta egy festményemmel. A tárlat, amelyet Szurcsik József nyitott meg, november 12-ig tekinthető meg.
A harmadik szombaton tanítással telt, egy lakberendező felnőttképzéses csoportnak vállaltam el az oktatását. A körülmények nem ideálisak az oktatáshoz, de igyekeztem túltenni magam rajta és valahogy megküzdöttem a dologgal.
Még két hét hátra van ebből a hónapból, a jövő héten kezdődik az őszi szünet, amikor szeretnék végre alkotni, festeni. Nagyon remélem, hogy ezt a tervemet nem kell majd újratervezni.
Őszi workshopok és művésztalálkozó - 2020. szeptember
Ha szeptember, akkor iskolakezdés. Ilyenkor az alkotómunka háttérbe szorul egy kicsit, nem születnek újabb alkotások. Viszont beindul az őszi workshop szezon is. Ezen a őszön újra tartok egy a kalligráfia alapjaival foglalkozó worshopot, Emődi Edittel közösen egy kétalkalmas art coaching foglalkozást, majd egy rajzmeditációt és egy adventi akvarelles foglalkozást. Ezek a pontos időpontok és a jelentkezési linkek:
2020. szeptember 19. - A kalligráfia alajai - bit.ly/37P8T6i - Erről már vannak fotók is!
2020. október 3. és 10. - Art Coaching - https://bit.ly/3mvbwDa
2020. november 7. - Rajzmeditáció - https://bit.ly/3cBxOyA
2020. november 21. - Adventi akvarellek - https://bit.ly/3i8vTSY
Remlélem, elővigyázatosan, kis létszámmal meg tudjuk tartani ezeket a workshopokat az Eyva Házban!
Van egy visszazérő esemény még szeptemberben, amit nagyon kedvelek és igyekszem nem kihagyni, a Művésztalálkozó Király József kertjében. Idén egy kicsit kevesebben voltunk, nem volt kiállítás, de ugyanúgy mindenki beszélhetett az alkotásairól a többieknek. Én a hartai művésztelepen készült akvarelljeimből vittem mutatóba. A májusban elhunyt Király Lászlóról is megemlékeztünk. A többi fotó erről az eseményről készült.
Hírös Napok - 2020. augusztus 16-23.
Ha augusztus, akkor Hírös Hét Fesztivál - legalábbis eddig ez így volt. Most a Covid-19 miatt csak egy szerényebb rendezvény lesz, de legalább lesz! Hírös Napoknak keresztelték el és ugyanúgy, ahogy 2009-től mindig (két caminós nyaram kivételével), most is kitelepülünk Kecskemét főterére és 8 napon keresztül lehet találkozni velem, a művészi munkáinkkal, egy egyszerűbb szuvenírjellegűektől kezdve a komolyabbakig. Lehet beszélgetni, nézelődni, válogatni, vásárolni.
Azért egész más személyesen szemügyre és kézbe venni ezeket az alkotásokat, mint csak a webáruházban nézelődni! Olyan friss alkotások is lesznek, amelyek még be se kerültek a webáruházba!
Kis noszgalgázásként legyen itt a régebbi években készült fotók erről a kitelepülésről.
Művésztelep, Harta - 2020. július
Júliusban egészen sokat tudtam alkotni, kísérletezni, de az igazi lökést a Kecskeméti Képzőművészek Közösségének Hartán megrendezett művésztelepe adta. Mészáros Zsolt műgyűjtő és állatorvos jóvoltából majd egy hetet voltunk egy szépen felújított régi magtárépületben közvetlenül a Duna partján. Fantasztikus, hogy vannak még ilyen emberek! Igazi mecénás! Jó lenne több így gondolkodó és cselekvő ember!
Már itthon is kísérleteztem egy új akvarell technikával, de még nem tudtam, hogy ez én témáimmal, az építészeti elemekkel hogyan tudnám összehozni. Aztán ez ott Hartán sikerült. Először persze természeti motívomokkal próbáltam ki, fákkal, erdőrészletekkel. Majd lépcsők, kapuk, ablakok kerültek a különleges felelületekez eredményező techniával készült lapokra.
Tervezem, hogy itthon majd folytatom ezeket, akár nagyobb félíves méretben is.
Még augusztus végéig a Hírös Agóra panoráma termeiben láthatók A hónap alkotója sorozat keretében azok a marokkói akvarelljeim, amiket még a tavasszal készítettem! Nézzétek meg! Aztán remélhetően ezekből a mostani képekből is lesz egy tárlat.
A résztvevő művészek, akik velem együtt ott voltak: Kőrös Sára, Petri Ildikó, Ugray Zsuzsa, A. Varga Imre, Gulyás Géza, Balanyi Károly.
Art Coaching Workshop - 2020. június
Emődi Edit coachcsal közösen tartottunk egy két alkalmas workshopt júniusban. Ez a blogbejegyzést Edit írta, az ő blogján (https://igazgyongycoaching.com/blog/) jelent meg.
"A legfőbb felismerés és ajándék az volt számomra, hogy megértettem, mindenkinek joga van ahhoz, hogy megismerje, megértse, elfogadja és megszeresse önmagát – mert ez az alapja annak, hogy másokat is úgy tudjunk elfogadni és megszeretni, hogy ne sebeket ejtsünk, hanem gyógyítsunk, de legalábbis simogassunk." Németh Márta, művészetterapeuta
Mi sül ki abból, ha egy grafikusművész és egy coach leül teázni? Egy kreatív két alkalmas önismereti art-workshop! Mészáros Mariannával az Art Brigád képviselőjével és alkotójával gondoltunk egy nagyot és kitaláltunk egy különleges eseményt. Mindketten hoztuk szakmai tudásunkat és saját személyiségünket. Ez a kivételes alkalom számunkra is sok újat hozott, a résztvevők pedig az olajpasztell-rajzok és a coaching feladatok segítségével közelebb kerültek önmagukhoz.
Az egymáshoz szorosan kapcsolódó workshopokon először az "én"-t erősítettük meg, majd megnéztük magunkat kapcsolódásaink tükrében.
Az elhangzott kulcsszavak a résztvevőktől: “szabadság”, “felelősség”, "gondtalanság", “bizalom”… nálad milyen szerepet játszanak ezek az értékek az életedben?
Az art-coaching workshopot ősszel új témában folytatjuk, addig is kövessétek figyelemmel az Art Brigád https://www.artbrigad.hu/és az Igazgyöngy Coaching https://www.facebook.com/Igazgyöngy-Coaching-Emődi-Edittel-111663229518660/?ref=bookmarks eseményeit, bejegyzéseit.
Marianna & Edit
Útinaplózás (itthon) - 2020. május
Pár éve kezdtem el útinaplózni, először egy olyan Moleskine füzetbe, amibe nem akvarell papír volt. Ebben elég érdekesen folyt meg és hólyagosogott fel a vízfesték, de gyakorlásnak jó volt. Vittem magammal amerre mentem és ha volt egy kis időm rajzoltam festettem.
Aztán vettem egy rendes akvarell-lapos füzetet és a tavalyi caminómon már ebbe festettem meg minden nap végén a napi élményeimet.
Az ősszel, amikor olyan hosszan volt szép idő, itt a környékben is készítettem útinaplószerű rajzokat, festményeket az arborétumban és a Vízműdomb körül.
Azt hittem ebben az évben sok-sok bejegyzésen lesz, hiszen a naptáramban több utazás is szerepelt. Jól kezdődött az év, mert február eleján Marokkóban jártam és igazán hálás témákat szolgáltatott ez az utazás az útinaplómhoz.
Hogy ne essek ki a gyakorlatból, úgy döntöttem, hogy amikor elhagyom Kecskemétet, azokról a napokról is készítek bejegyzést. Ezek általában egy-egy budapesti kiruccanást jelentettek, kiállításlátogatásokat, workshopokat, előadásokat. Aztán márciusban lett volna egy ötnapos erdélyi kirándulás osztályommal a Határtalanul program keretében, Pünkösdkor egy barátnős hosszúhétvége Szarajevóban és a nyáron egy túrázós nyaralás Albániában. Na, ezek elmaradtak, illetve elmaradnak.
Maradt az itthonlét. De már annyira hiányzott a kimozdulás és a naplózás, hogy a múlt héten amikor kimentem a tőlünk nem messze lévő Vadasparkba, arról is készítettem egy duplaoldalas bejegyzést. Aztán a hétvégén tartottam egy szűkkörű workshopot az akvarellfestésről és az útinaplózásról és miután a környék utcáiban motívumokat kerestünk, én is megfestettem ezeket. Tegnap, mikor még szép idő volt az egyik barátnőmmel a Nyíri erdő mentünk egy kis sétálásra. Este nem bírtam ki, hogy ne rajzoljam, fessem meg ezeket az élményeket.
Szóval, így a koronyvírus-járvány idején, amikor utazni még nem lehet, de már kimozdulni lehet a házból, akkor is készülhetnek útinaplós bejegyzések.
Június 27-én az Eyva Házban újra tartok egy olyan workshopot, ahol átadom az útinaplózással kapcsolatos tapasztalataimat, hogy te is elkezdhess egy ilyen naplót. Szeretettel várlak!
Jelentkezés: https://bit.ly/2zestxV
Rend és rendetlenség - 2020. április
Szeretem, ha rend van körülöttem. Nemcsak a lakásban, szobában, íróasztalon, fiókban, táskában, hanem a számítógépemben, a fejemben is. Mappákat gyártok, feliratozom, belerakom a dolgokat, hogy majd máskor is megtaláljam. A helyén keresem a dolgokat, így érzem biztonságban magam. Nem tudom, hogy ez neveltetés vagy velem született tulajdonság-e. Ugyanakkor a nagyon steril minimal módon kialakított lakás is zavarna. Kellenek a polcra könyvek, emlékek, virágok, képek a falra (lehetőleg sok).
Szeretem a mintás csempéket – máshol, szeretem a mintás anyagokat - máson. Nincs a lakásunkban mintás csempe letéve és alig van mintás ruhám.
Három évvel ezelőtt a MAOE országos tárlatának Rend és káosz volt a címe. Akkor jöttem rá, hogy mennyire fontos mindkettő nekem, illetve a rend fontosabb, de túl unalmas, ha nincs egy kis felfordulás körülötte. Erre a kiállításra a Retro című rézkarcomat adtam be, amin annak a háznak a lépcsőházának burkolatát jelenítettem meg, ahol felnőttem. (Ez egy az 1960-as években épült háromemeletes ház.) Az eredeti burkolatot fel kellett szedni, amikor volt egy csőtörés és egy másfajta csempével pótolták. Azt is egyfajta rend szerint, de ha két rend találkozik, akkor az inkább rendetlenségnek látszik. Tavaly még két darabbal kiegészítettem ezt a grafikámat.
Tavaly júniusban megismerkedtem a rajzmeditációval, sőt oktatója lettem ennek a módszernek. Nem gondoltam, hogy különösebben magával fog ragadni ez a fajta rajzolás, de aztán a szigorúbb, geometrikus mintákat nagyon szerettem rajzolgatni. Közben rájöttem, hogy én már az 1980-as években készítettem hasonló jellegű grafikákat, anélkül, hogy tudtam volna, hogy ez az. Aztán az egyik kolléganőmnek, Ugray Zsuzsának a kiállításán láttam, hogy ő is készített ilyesmi, tollrajzokat a kezdet kezdetén.
Aztán októberben a budapesti Ludwig Múzeumban láttam a Mintázatok és dekoráció című kiállítást, ami teljesen elvarázsolt. Ott volt olyan festmény, amelyik az iszlám mintázatokat dolgozta fel.
Február végén az utolsó kiállításélményeim egyike volta Kiscelli Múzeumban a Vera Molnár Rend és Rend a rendetlenségben című tárlata. Ezt a Franciaországban élő magyar születésű alkotót is vonzotta a rendkeresés, de ő is belevitt mindig valami „rendetlent” is az alkotásaiba.
Február elején Marokkóban jártunk. (Micsoda szerencse, hogy még ezelőtt az őrület előtt megtettük ezt!!!) Nem először jártam iszlám országban, nem először varázsoltak el a gazdag geometrikus minták, csempemozaikok. Azt mondják, hogy mindegyik tökéletesnek gondolt felületbe direkt belevittek valami hibát, mondván, hogy tökéletesre csak isten képes.
Rengeteget fotóztam, de rajzos útinaplót is vezettem. Most itthon, ebben a nagy szobafogságban újra megnéztem a képeket. Márciusban festettem néhány tájképet a fotók alapján, aztán most Húsvét körül, a rácsos ablakok ihlettek meg. Valószínű nem véletlen, hogy éppen most éppen ez. Rács – bezártság, ablakok – kitekintés (vagy annak a vágya). Először pár kisebb vázlatot készítettem, aztán belekezdtem két nagyobb méretűbe is. Ezek a szigorúan ismétlődő minták egyfajta biztonságot jelentenek nekem, és teljesen bele tudtam feledkezni a rácsok megrajzolásába, festésébe. Ugyanakkor ezek már régi rácsok, bizonyos helyeken hiányosak, deformálódtak. Ott a szigorú rend, de technika, az akvarell lehetőséget biztosít egy kis lazaságra, oldottságra, véletlenszerűségre.
A 90-es évek elején Zebegényben hasonló mintázatú kerítéseket rajzoltam, majd szitanyomatokat készítettem belőlük. Kicsit olyan, mintha visszatértem volna ehhez a motívumhoz.
Azt hiszem, mindebből láthatóvá vált mások számára is, hogy milyen régóta jelen van az életemben és az alkotómunkámban is a rend és a rendetlenség és hogy a mintázat nem egyszerűen csak dekoráció.
2020. júliusában és augusztusában Kecskeméten a Hírös Agóra A hónap alkotója sorozatában az én marokkói festményeim szerepelnek. A marokkó ablakokat ábrázoló festmények ott láthatók lesznek!
Koronavírus-járvány idején - 2020. március-április
Három hét telt el, mióta bejelentették, hogy a koronavírus-járvány miatt zárva lesznek a diákok elől az iskolák és a digitális tanrendre térünk át. Hétfőn és kedden még be kellett mennünk az iskolába, hogy megbeszéljük az ezzel kapcsolatos teendőket, de utána már itthonról készültünk fel erre a szokatlan feladatra. Azon a héten én napi 8-10 órát ültem a számítógép előtt, oktatóvideókat néztem arról, hogy milyen lehetőségek vannak ezen a területen, átgondoltam és megírtam a tanév hátralévő részére a tanmeneteimet. Alkotásra még csak gondolni sem volt időm.
Azt viszont át kellett gondolnom, hogy tervezett hétvégi workshopjaimmal mi legyen. Megtartani nem lehetett, és ez így volt jó ebben a helyzetben, de hogyan tovább. Akkor mindkét március végére tervezett foglakozásomra egy-egy májusi időpontot jelöltem ki pótlásként. Nagyon reméltem (még most is remélem), hogy addigra lecsendesedik ez a járvány és megtartható lesz a kalligráfia és az akvarelles útinaplós workshop is. De egyre többet gondolok arra is, hogy mi van, ha mégse? Töröm a fejem, hogy hogyan tudnám online megtartani a foglalkozásokat szükség esetén. Beszereztem egy flexibilis mobiltelefontartót, amellyel meg tudom mutatni azt, amit éppen írok, rajzolok.
A második hét közepén már annyira hiányzott az alkotás és az előző héthez képest több időm is volt már, így nekikezdtem egy festménynek a santiagói katedrálisról. Még az első caminóm után terveztem, hogy az útba eső nagy katedrálisokat (Pamplona, Burgos, Leon, Astorga, Santiago de Compostela) egy-egy rézkarcban megörökítem, de ez aztán elmaradt. Most inkább már akrilfestéssel próbálkoztam és a célállomás székesegyházát festettem meg. E hét keddjén lettem kész vele, hiszen nem tudtam minden nap festeni. Örömmel dolgoztam rajta és annak meg különösen örültem, hogy rögtön gazdára talált egy zarándoktárs házaspárnál!
A hétvégén egy kis kertészkedés után kísérleteztem. Néhány virágot szó szerint kikalapáltam. Aztán erre a lapra megrajzoltak a kontúrokat és a belefestettem, hogy élénkebb színek legyenek rajta. Ezek lettek a virágvasárnapi virágjaim..
Tavaszi Fesztivál: Bezárt kiállítás(ok) - 2020. március
Hivatalosan 2020. március 16-án kezdődött volna a Kecskeméti Tavaszi Fesztivál. A szokásoknak megfelelően több érdekes kiállítás is szerepelt a programban, ám először csak a megnyitó ünnepségeket mondták le a szervezők, majd az egész kiállítást be kellett zárni a koronyavírus-járvány megfékezésére tett előírások miatt.
Nekem sikerült két kecskemét kiállítást az utolsó pillanatban megnéznem még 16-án hétfőn, mielőtt életbe léptek volna a korlátozások. Az egyik kiállítás a Kecskeméti Képzőművészek Közösségének A hit kutúrája - A kultúra hite című tárlata volt a Hírös Agórában. Itt nekem is szerepelt két festményem, a Te vagy az Út és a Barokk Madonna című. Útban hazafelé az iskolából, eszembe jutott, hogy talán másnaptól már bezárhatják a kiállításokat is, ezért gyorsan felhívtam egykori tanítványomat, aki a Hírös Agórában a kiállításokat rendezi, hogy lenne-e mód arra, hogy én még aznap megnézzem. Igen mondott. Tényleg sajánlom, hogy mások nem láthatták ezt a tárlatot, mert igen gazdag, színvonalas volt. A Tavaszi Fesztivál kiállításaira minden évben elviszem a tanítványaimat is, adok nekik ezzel kapcsolatos feladatot is. Most ez is elmaradt. Díjakat is adtak a szervezők, életműdíjat kapott a nemsokkal ezelőtt elhalálozott Kalmárné Horóczi Margit. Megosztott második díjat kapott A. Varga Imre és Miklós Árpád. Szerepelt a kiállításon Ragó Lóránt művésztársunk is, aki szintén nemrégiben hunyt el.
A másik kiállítás már szombaton megnyílt a Cifrapalotában, ez a X. Kortárs Keresztény Ikonografiai Biennálé volt. Itt az Szent vendégség Eucharisztia / Úrvacsora) volt a téma. Eredetileg ennek a biennálénak a felhívására készítettem és is a Te vagy az Út című festményem, de aztán a nagy számű pályamunkák ez már nem fért bele a kiállításra került munkák közé. A földszinti termek mindegyike zsúfolásig tele volt művekkel, tényleg úgy tűnt, hogy ez a program már kinőtte ezt a helyet. Szerettem volna egy katalógust is venni, de mivel pénztár nem volt hétfő lévén, erre már nem volt módom és tényleg örültem, hogy egyáltalán beengedtek! Éppen ezért inkább csak entiőr képeket mellékelek, mert nem tudom az alkotók nevét. Elnézést tőlük!
Marokkói tájak - 2020. március
A február eleji marokkói kirándulásunkon engem teljesen lenyűgözött a marokkói táj. Ebben valószína az is közrejátszott, hogy ott már tavaszi fények, színek fogadtak, míg itthon még tél volt. Az ég kékje és növényzet zöldje mellett a terrekotta szín volt még jellemző a látványra, ez a talaj színe volt. Sajnos, ott az eredeti helyszínen nem volt lehetőségen tájat festeni, elég volt a gazdag program mellett az útinaplós bejezéseimet elkészíteni. A programjaink lakott részeken, városban zajlottak, tájat akkor láttunk, ha épp egyik helyszínről a másikra mentünk az autóbusszal. Én az ablakból fotóztam és ezen fotók alapján dolgotam aztán itthon. Ezek kis akvarellvázlatok, de szeretnék majd nagyobb méretben is egy sorozatot készíteni ebből a témából.
A jelenleg elkészültek mind a Marrakesh és Fez közötti szakasz képei.
2020. júliusában és augusztusában Kecskeméten a Hírös Agóra A hónap alkotója sorozatában az én marokkói festményeim szerepelnek. Ezek a képek is ott megtekinthetők.
Marokkói kirándulás és útinapló - 2020. február
A 30 éves házassági évfordulónk alkalmából ajándékoztuk meg magunkat egy marokkói kirándulással. Szerettük volna, ha az őszi szünetben meg tudjuk ezt ejteni, de arra az időpontra nem volt meghirdetve az a Királyi városok program. Külön köszönet az igazgatómnak, aki hozzájárult, hogy ilyenkor, tanév közben kivehessek egy hét szabadságot, és mehessünk.
A Budavár Tours szervezésében voltunk, egy kedves és nagyon profi idegenvezetővel, Erőss Claudine-nel, akinek sikerült velünk megszerettetnie ezt az országot. Sok érdekességet mesélt, nagy szeretettel. A sűrű program mellett rengeteget fotóztam és esténként elkészítettem a rajzos útinapós bejegyzésem minden napra. Az, hogy az adott helyen rajzoljak, most se jött össze, maradt ez az esténként elkészülő összefoglaló. Én nagyon élveztem az utat és a naplókészítést is. Olyan vizuális sokk ért, hogy egészen biztos fognak még idehaza marokkói inspirációra készülni képek. Nemhiába ihletett meg annyi művészt Marokkó, pl. Delacroix-t, Matisse-t vagy Yves Saint-Laurent-t.
Június 27-én szombaton egy egésznapos workshop keretében próbálom majd átadni az érdeklődőknek az útinaplózás alapjait a kecskeméti Eyva Házban. A foglalkozásra itt lehet jelentkezni: bit.ly/2PdzL9P
Rajzmeditációs tanfolyam - 2020. január 25.
Ősztől művészettel kapcsolatos tanfolyamokkal, foglalkozásokkal bővült az ART Brigád Bt. tevékenysége, ez 2020. január 25-én szombaton rajzmeditációs foglalkozással folytatódott az Eyva Házban.
Lelkes és ügyes csapattal dolgoztam most is. Legközelebb 2020. júliusában lesz Kecskeméten Rajzmeditációs tanfolyam, addig nézzétek a képeket erről a mostani foglalkozásról!
Legközelebb július 17-én lesz újra Kecskeméten Rajzmeditáció tanfolyam! Jelentkezni itt lehet: bit.ly/2HGRsKI
ART PLACC - KARÁCSONYI VÁSÁR - Ifjúsági Otthon
Idén is ott lesz az ART Brigád a rézkarcaival, akvarelljeivel az ART Placcon, azaz az Ifjósági Otthon karácsonyi vásárán, igaz a szombati munkanap miatt csak 14-én délutántól. Tehát 14-én szombat délutántól 15-én vasárnap estig (18 óráig) várom az érdeklődőket!
Adventi akvarellek - workshop
November 23-én az Eyva Házban Adventi akverellek címmel hirdettem és tartottam egy workshopot. Ezen egy lelkes csapat vett részt, szép munkák születtek.
Legközelebb május 16-án tartok egy akvarelles útinaplós worshopot. Jelentkezni itt lehet: bit.ly/2PdzL9P
Balaton Galéria a Malom Bevásárlóközpontban
Balatoni témájó festményeim karácsony előtt a kecskeméti Malom Centerben voltak láthatók és megvásárolhatók a Balaton Galériában a 2. emeleten.
Művészeti foglalkozások - Eyva Ház
Ősztől művészeti foglalkozásokat tartok havi rendszerességgel az Eyva Házban egy-egy szombati napon. A foglalkozások lényege, hogy rajzolunk, festünk, kikapcsolódunk, magunkra figyelelünk, hogy átéljük az alkotás örömét.
Szeretettel várom a jelentkezőket az alábbi linkeken:
Kalligráfia - március 20. - bit.ly/37P8T6i
Akvarelles útinaplós - március 21. - bit.ly/2PdzL9P
Rajzmeditációs tanfolyam - május 16. - bit.ly/2HGRsKI
Rajzos útinaplóval a Caminón - Katona József Könyvtár
Az idei caminómról (Camino del Norte és Camino Primitivo) tartottam élménybeszámolót Kecskeméten a Katona József Könyvtárban 2019. október 10-én csütürtökön 17 órától. Ezen a napon a rajzos útinaplóm képi is láthatók voltak egy kiállítás keretében a falakon.
Rajzmeditáció - Eyva Ház
Ősztől művészettel kapcsolatos tanfolyamokkal, foglalkozásokkal bővült az ART Brigád Bt. tevékenysége. 2019. szeptember 28-án szombaton rajzmeditációs foglalkozással kezdtünk az Eyva Házban.
A meditáció befelé fordulást jelent, egy olyan tudatállapotot, amikor az elménk megnyugszik, pihen, a tudatunk mégis éber.
A meditáció célja – divatos, de egyben nagyon igaz kifejezésekkel élve – “a középpontba kerülni” vagy “megtapasztalnia az itt és most nyugalmát”, a “jelenben lenni”. Amikor a napi gondokat megpróbáljuk kiszűrni és csak egy bizonyos dologra koncentrálunk, hogy ezáltal csapongó gondolatainkat megszüntessük.
A rajz az egyik legősibb önkifejezési eszköz. Rajzolgatás, firkálgatás közben kirajzoljuk magukból mindazt, ami a bennünk “dolgozik” és amit fontosnak tartunk. Az elkészült művek sokszor a lelkünk mélyéről érkező jelképes üzenetek, hiszen a rajzolás révén a belső, tudattalan világunkkal kerülünk kapcsolatba. A rajzon megjelenő formák és szimbólumok meglepően sokat elárulnak érzelmi-hangulati állapotunkról és alapvető személyiségvonásainkról. Ha ezeket a rajzokat megtanuljuk értelmezni, akkor jobban megérthetjük és elfogadhatjuk önmagunkat.
A módszert Mucsi Tina dolgozta ki. A foglalkozást Mészáros Marianna tartotta.
Az első foglalkozáson készület a fotók
Művészet új utakon - 34. Kecskeméti Tavaszi Fesztivál - Hírös Agóra
A 34. Kecskeméti Tavaszi Fesztivál nyitó kiállítást a KKK (Kecskeméti Képzőművészek Közössége) és a nagybányai közösen rendezték. Ezen a tárlaton én két régebbi grafikámmal szerepelek.
Ez a két rézkarc a Kedvenceim sorozatból való, Nemes Lampért József és Mattis Teutsch János tiszteletére készültek. A 20. század elején új utakon jártak ők is.
Útjaim - Mészáros Marianna kiállításának megnyitója - Szeged
Szegeden a Somogy-könyvtárban 2019. február 14-én nyílt meg egy kamara kiállításom, amelyet Ale Ildikó festőművész nyitott meg. Az egyik falon csak rézkarcok szerepeltek, amelyeket az építészet ihletett, a másik falon pedig két festmény a 12 kisebb grafika az el caminós sorozatomból.
ART PLACC - KARÁCSONYI VÁSÁR - Ifjúsági Otthon
Idén a kecskeméti Ifjúsági Otthonban vettünk részt a karácsonyi vásáron december 14-16. között. Voltak kifejezetten téli, karácsonyi hangulatú munkák is, de az eddig megszokott dolgokat is megtalálták vásárlóink!
Apám fái - Mészáros Marianna kiállításmegnyitója - Nőnek lenni jó konferencia
Az Apám fái című kiállításom rendhagyó módon nyílt meg a 8. Nőnek lenni jó konferencia keretében. A kiállítás a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara székházában volt látható október 31-ig.
15. Kecskeméti Acélszobrászati Szimpozion - KASZ 2018.
Az idei KASZ-ra meghívást kapott Kosik Márk Titusz is, akinek igazán felüdülés volt ez a 3 hét, hiszen a mióta szobrász-restaurátorként dolgozik, nem nagyon volt alkalma csak úgy, kedvtelésből szobrászkodni, főleg nem ekkora méretben.
A szimpozionon készült művekből október 5-én nyílt kiállítás, amely movember 4-ig tekinthető meg az IQ mélygarázsában, a Sheraton Hotel mögött.
Kecskemét Értékei
A 650 éves Kecskemét egy kiállítással mutatta be a városi Helyi Értéktárba felvett termékeket és művészeket. Ezen a kiállításon a Malom volt...1-2. című grafikámmal vagyok jelen, valamit a saját kiadású, színezőmmel, képelapjaimmal és öko-füzetemmel.
Kecskemét 650 - Helyi Termék Ünnep - Kitelepülés a főtérre
Kecskemét idén ünnepli, hogy 650 éve város. Ebből az alkalomból egész évben voltak különböző rendezvények, de szeptember 28. és október 2. újra kitelepültünk a kecskeméti ajándéktárgyaimmal Kecskemét főterére.
Művésztalálkozó Király József kertjében
Már elég régóta szokás, hogy nyár végén, ősz elején Király József kertjében mindenféle ideológiától mentesen gyűlnek össze kecskeméti művészek, műgyűjtők, művészeti írók. Én 2011 óra veszek részt ezeken a találkozókon. Tavaly a Hírös Hét miatt nme tudtam elmenni, azért most különösen örültem, hogy ott lehetek. Egy rögtönzött kiállítást készítettek a munkáinkból és az ebéd után mindeki beszélt az éppen aktuális munkájáról. Ismét jól éezetem magam!
Hírös Hét - Kitelepülés a kecskeméti főtérre - 2018. aug. 19-26.
Az idei Hírös Héten is kitelepültünk a kecskeméti főtérre, ahol személyesen is lehetett találkozni velünk és a munkáinkkal. Az idei újdonságok (dobozok, új pólók és akverellek) mellett a régebbi termékeink (rézkarcok, képeslapok, színezők, könyvjelzők, hűtőmágnesek) is megtalálhatók, megvásárolhatók voltak. Nagy sikere volt az újdonságként szereplő akvarelleknek.
Öreghegyi Alkotótábor - 2018. július
Immár 5. alkalommal vettem részt (először 2008-ban) a Balaton-felvidéken, Vászoly kezelében lévő Öreghegyi Alkotótáborban.
Idén az akvarellezéssel próbálkoztam a megszokott akrilfestés mellett.
Csiperó Fesztivál - Kitelepülés a főtérre - 2018. július 1-7.
A XV. Európa Jövője Nemzetközi Gyermek- és Ifjúsági Találkozó idején kitelepültünk a kecskeméti főtérre, ahol újra lehetett velünk és a munkáinkkal találkozni. Most is készültünk új kecskeméti ajándékkal, de persze a régebbi rézkarcaink, akvarelljeink és az ezek alapján készült hűtőmágnesek, pólók, képeslapok, színező füzek, öko-füzet is kaphatóak voltak.
IX. Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennálé - Cifrapalota
2018. március 10-én nyílt a Cifrapalotában a IX. Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennálé. Jó nagy anyag gyűlt össze. Én a modern főnűnökhöz kapcsolódó rézkarcot készítettem, amit az utolsó teremben helyeztek el a kurátorok. Majoros Áron plaszikája mellé/fölé került a guccis (Jobb, oda se nézni című) grafikám, mint a fogyasztói társadalmat kritizáló művek.
Kecskemét arcai IV. - Hírös Agóra
A 33. Kecskeméti Tavaszi Fesztivál nyitó programjaként nyílt meg a Kecskemét arcai IV. című kiállítás a Kecskeméti Képzőművészek Közösségének szervezésében a Hírös Agórában. Én két festménnyel szerepelek ezen a tárkaton, a Nepomuki Szent János és a Városházi angyal cíművel.
Interjú velem
Medveczky Attila készített velem egy interjút, amiből egy kétoldalas cikk lett a Magyar Fórum január 25-i számában.
Sajnos, a fotómnál van egy elírás, mert ezt a fotót a férjem készítette! A másik fotót, amit küldtem, de nem jelent meg, azt készítette az itt megnevezett fotós.
Söröscímke lett a rézkarcomból
Még az ősszel keresett meg a felvidéki Rye Island Beer sörmanufaktúra, hogy szeretné felhasználni az új sörének címkéjén az én szürkemarhás rézkarcomat. Megegyeztünk és ez lett az eredmény.
Mészáros Marianna kiállítása - Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara
November 20-án nyílt meg az első olyan önálló kiállításom, ahol kizárólag festményeket mutattam be. Inkább grafikusként ismernek, de már eddig is bemutatkoztam hébe-hóba egy-egy festménnyel mind a csoportos, mind az egyéni tárlataimon. A festményekben is érződik a grafikus jelleg, inkább rajzosak, nem a tobzódó színek uralják őket. A tavaly ősszel induló új "korszakom" témái a kőszobrok, amelyek legtöbbször épületeket díszítenek. Eddig az építészet adta a képeim témáját, de azért ez is kötődik ehhez. Még januárban úgy gondoltam, hogy jó lenne ezeket együtt bemutatni, akkor egyeztettem a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara székházának kiállításait szervező Oroszi Zelmával. Akkor azt hittem, ez lesz az első olyan alkalom, hogy együtt látom ezeket a festményeimet, de közben adódott egy lehetőség, meghívtak a Tudomány és Művészeket Házába, ahol augusztusban volt kiállításom. Ott grafikákat és festményeket együtt állítottam ki. Azóta festettem néhány kőszobros képeet még és most itt, ebben a kiállítótérben igazán jól érvényesülnek együtt.
Balanyi Károly a KKK vezetője nyitotta meg a kiállítást.
A helyi médiában megjelent cikkek a kiállításom kapcsán:
http://hiros.hu/meszaros-marianna-kiallitasa-3
http://hiros.hu/kepzomuveszet/kultura/koangyalok-es-kodemonok-az-iparkamaraban---videoval
https://www.youtube.com/watch?v=tVXyR2RN_zo
http://www.kecskemeti-hirhatar.hu/hirek/koangyalok-es-kodemonok-a-kamara-szekhazaban
A tárlat december 18-ig ingyenesen látogatható hétköznap 8-17 óráig.
Kortárs Költészet - Kortárs Grafika, Kápolna Galéria
Október 19-én nyílt meg a Kápolna Galériában az idei Kortárs költészet - Kortárs Grafika Biennálé, amelyről a KTV Múzsa című magazinműsora is beszámolt (11:40-16:00 perc közötti részben):
Szikora Imre a Műhely Művészeti Egyesület elnöke és Buda Ferenc Kossuth-díjas költő (ő nyitotta meg a kiállítást) beszél a tárlatról, amelyen az én egyik munkám is szerepel, amely Erdős Virág Esélyegyenlőség című versére készült. (Képek ebből a műsorból valók.)
Beszámolt még a baon.hu és a híros.hu is:
https://www.baon.hu/kultura/helyi-kultura/kortars-kolteszet-kortars-grafika-1088431/
http://hiros.hu/kepzomuveszet/kultura/uj-kiallitas-a-kapolna-galeriaban
A megnyitón nem csak a költészet találkozott a grafikával, hanem a zene is jelen volt a Resti kornél Zenekar jóvoltából, amelyet Papp Máté vezet.
Látogatható november 3-ig.
Somogyfajszi művésztelep - 2017. október
Október első hetében Somogyfajszon voltam, immár másodszor az ottani művésztelepen. Már tavaly is nagy hatással volt rám, akkor kezdtem el festeni a kőszobros festményeimet. Ezeket most is folytattam pár kisebb darabbal készülvén a novemberi kiállításomra, de most vittem nagyobb méretű (60×80 cm-es) lemezeket is, ezekre megfestettem az üres karámot is, amelyeket tavaly egy rézkarc-sorozatban már feldolgoztam.
Nyereményjáték eredménye
A Hírös Héten, aki vásárolt a standunknál és megadta az nevét, e-mail címét, azok között egy nyereményjátékot hirdettünk. Egy eredeti kecskeméti rézkarcot lehetett nyerni. Megtörténet a sorsolás, amelyet Kis Annamária nyert, akit értesítettem és remélem, minél hamarabb át tudom adni neki a nyereményét!
Hírös Hét - Kézműves vásár, 2017. augusztus 19-27.
Idén is kitelepültünk Kecskemét főterére a Hírsö Hét idejére, hogy megmutathassuk magunkat, a munkáinkat. Elsősorban kecskeméti szuvenír jellegű rézkarcokkal, akverellekkel, a szecessziós színezőkönyvünkkel és az ezek felhasználásával készült pólókkal, képeslapokkal, hűtőmágnesekkel, könyvjelzőkkel vártuk az érdeklődőket. Alkotásaink remek ajándékok a városunkba látogató magyarok és külföldiek számára.
Ezek mellett más témákkal is készültünk, magyaros, zenei témájú munkáink vagy a caminóról készült sorozat is elérhető volt.
Egy teljesen új kecskeméti emléktárgy is készült és ökofüzet!
Útjaim - Mészáros Marianna kiállítása - Tudomány és Művészetek Háza
Útjaim címmel nyílt meg Mészáros Marianna kiállítása legújabb festményeiből és grafikáiból 2017. auguszus 17-én a kecskeméti Tudomány és Művészetek Házában, amelyet Kriskó János ny. főiskolai docens nyitott meg.
Látogatható szemptember 1-ig munkanapokon 10-16 óra között.
"Együtt a Művészetért Gála" - Katona József Színház
2017. június 3-án este először lehettem ott azon a gálaesten, ahol átadták a Katona József Színházban az évad LEG-jeinek díjait, pedig már másodszor fordul elő, hogy a díjazottak az én grafikámat kapják a díj egyik részeként. Idén a Kecskemét Katonái című rézkarcomat kapták meg a díjazottak.
A ma már „Együtt a Művészetért Gálának" nevezett esemény mögött Seres Sára, az Együtt a Művészetért! díjátadó gála szervezője, valamint jelentős anyagi támogatók állnak. A gálán készült fotókat, amelyeket Vincze József készített, a keol.hu-ról vettem át.
V. Ifjú Múzsák Fesztivál - Jótékonysági művészeti fesztivál
Smuta Attila egykori ÉZI-s kollégám kért fel, hogy egy képpel támogassam azt a jó ügyet, amelyet az V. Ifjú Múzsák Fesztivál - Jótékonysági művészeti fesztivál idén szolgál, azaz az Inner Wheel Kecskemét Egyesület Gyógyszerbank Projektjét. 2017. június 2-án nyílt a felajánlott képekből egy kiállítás az Evangélikus templom karzatán.
Én a Hommage á Bozsó János című rézkarcomat ajánlottam fel.
A KKK kiállítása a Tihanyi Bencés Apátság galériájában
A nagyon impozáns Tihanyi Bencés Apátság kiállítótermében nyílt kiállítása a KKK-nak, azaz a Kecskeméti Képzőművészek Közösségének, amelyen Korzenszky Richárd OSB perjel és Szemerédyné Pataki Klaudia Kecskemét M. J. Város polgármestere köszöntötte az egybegyűlteket az apátsági templomban, majd Szemadám György Munkácsy-díjas festőművész nyitotta meg a tárlatot. Különleges hangulatot teremtett az Aurin kórus éneke és Hegedűs Zoltán előadásában Buda Ferenc verse.
A KKK több tagja is elutazott a megnyitóra, köztük én is. Mindannyiunknak nagyon tetszett a kiállítás, amelyet a közösség vezetője Balanyi Károly rendezett és a mai tagok mellett szerepelnek alkotásokkal azok az egykori tagjaink is, akik már nem lehetnek közöttünk.
Én négy kisebb festménnyel vagyok jelen, amelyeken a Kak pusztai temető motívumait festettem meg.
Camino Fesztivál - Budapest, Párbeszéd Háza
A magyarországi Szent Jakab Baráti Kör rendezésében 2017. április 1-én a budapesti Párbeszéd Házában egy egésznapos rendezvény keretében én is ott voltam a spanyolországi és a magyarországi caminós grafikáimmal, festményeimmel. Az eredeti rézkarcok, festmények mellett digitális nyomatokként is megvásárolhatók voltak az alkotásaim.
http://caminofesztival.hu/
Genius Loci - Kodály és Lechner öröksége, Hírös Agóra
A Kecskeméti Tavaszi Fesztivál nyitó rendezvénye a Kecskeméti Képzőművészek Közössége által szervezett Genius Loci - Kodály és Lechner öröksége című kiállítás a Hírös Agórában.
Ezen a tárlaton két, a városháza motívumát megjelenítő festménnyel szerepelek.
A tárlat 2017. március 10-31. látogatható a Hírös Agóra földszintjén.
Kecskeméti Képzőművészek Közössége - Budapest, Bartók1 Galéria
A Kecskeméti Képzőművészek Közösségének nyílt kiállítása a budapesti Bartók1 Galériában.
A decemberi kecskeméti Advent és tél című kiállítás válogatásából láthatott most egy tárlatot a budapesti közönség, amelyet ifj. Gyergyádesz László nyitott meg.
Én a Világvégi Madonna című festményemmel szerepeltem ezen a tárlaton.
Tél és advent - A KKK kiállítása, Hírös Agóra
2016. december 9-án nyílt a Kecskeméti Képzőművészek Közösségének kiállítása a Hírös Agóra 4. emeleti kiállítótermében. A tárlatot ifj. Gyergyádesz László nyitotta meg.
Én két festménnyel szerepelek a tárlaton a Világvégi Madonna (Finisterra) és a Régi kereszt Galíciában címűekkel.
Téli Tárlat - Cifrapalota
A Műhely Művészeti Egyesület hagyományos Téli Tárlata 2016. november 26-án nyílt a kecskeméti Cifrapalota 1. emeleti kiállítótermaiben. Két Somogyfajszon készült festménnyel szerepelek a tárlaton.
A kiállítást Váraljai Anna nyitotta meg, a megnyitón Majoros Gyula és Ulrich Gábor zenélt.
Fotók a hiros.hu oldalról, sajnos a WAMP Design vásár miatt nem tudtam személyesen jelen lenni a megnyitón. A zenészek mötött épp az én festményem látható
WAMP Design Vásár - Hírös Agóra
2016. november 26-án szombaton 10-18 óra között ott voltunk a Hírös Agórában a WAMP Design Vásáron, ahol a kecskeméti, magyaros, zenei grafikáink, képeslapjaink, könyvjelzőink, pólóink, hűtűmágneseink mellett a színezőnk is kapható volt.
A Czollner téri Nepomuki Szent János-szobor újraszentelése
Kosik Márk Titusz diplomamunkáját, a Czollner téri Nepomuki Szent János-szobrot Bábel Balázs Kalocsa-Kecskemét Egyházmegye érseke szentelte fel újra 2016. november 19-én.
Mészáros Marianna kiállítás megnyitója - Budapest, Németvölgyi Általános Iskola
A budapesti Németvölgyi Általános Iskolában nyílt kiállításom. A megnyitó 2016. október 28-én pénteken 13 órakor volt és 3 hétig lesz fenn az anyag, azaz eddig látogatható majd az iskola első emeletén.
Egykori iparművészetis csoporttársam Horváth Kata ott tanít és ő kért meg arra, hogy állítsak ki náluk. Ő válogatott régebbi rézkarcaim közül, 15 db került ki belőlük. A tanulók egy kedves műsorral készültek a megnyitóra.
Somogyfajszi alkotótábor
Október elején egy hétig Somogyfajszon voltam, egy alkotótáborban, ahová Ambrus Lajos jóvoltából hívtak meg. Hálás vagyok a főnökömnek, hogy elengedett, illetve hogy lehetővé tette, hogy egy nap előre és utólagos letanításával és 3 nap szabadsággal eljöhettem. Remek alkalom a kikapcsolódásra, az új kapcsolatokra ez a tábor. A részvevő művészek között volt két osztrák alkotó is. Érdekes volt számomra a hely és a többiek (akiket láttam) alkotói módszere.
Az részvevő művészek: Buda István, Ridovich Péter, Nemes István, Futó Tamás, Rádóczy Gyarmathy Gábor, Mártonfi Benke Márta, Ambrus Lajos, Csengery Béla, Köhler Péter, Norbert Mayerhofer, Robert Petschinka és én (Mészáros Marianna).
Az első két nap csak nézelődtem, fotóztam: a természetvédelmi területet, a szürkemarhákat, madarakat, fákat, virágokat, a templomot (Róth Miska üvegablakaival), a Kak pusztai temető szobrait, sírköveit, a vaskori kohó maradványait, a házigazda vizsláját.
Aztán kedden elkezdtem kis tusrajzokat készíteni. Csütörtökön meg belekezdtem a három akrilképbe és be is fejeztem. Pénteken és szombaton monotípiákat készítettem az otthonról hozott préselt virágokkal és a a nyáron látott, fotózott szentendrei kapukkal.
Az egy heti terméssel elégedett vagyok, és tele vagyok tervekkel, hogy majd itthon az őszi szünetben mi minden szeretnék majd csinálni!
Könyvbemutató
2016. augusztus 24-én szerdán 14 órakor volt a Cifrapalota Pávás termében a Kecskeméti Szecesszió / Art Nouveau in Kecskemét című színezőnk bemutatója. A szervezést a Kecskeméti Városszépítő Egyesület vállalta fel. Az egyesület jóvoltából kedvezményesen lehetett megvásárolni a kiadványt a helyszínen.
Közzéteszek a színezőből két oldalt, amelyet ki lehet nyomtatni és természetesen színezni. A kiszínezett munkákat várjuk egy a Cifrapalotában elhelyezett gyűjtőládába bedobva és remélhetőleg egy kis kiállítást tudunk majd belőle létrehozni. A legjobb munkákat jutalmazzuk.
Határidő: 2016. november 30.
A Kecskeméti szecesszió /Art Nouveau in Kecskemét című színező a Kecskeméti Piacon Mónus Erzsébet könyvkereskedőnél kapható a webáruházunkon kívül.
Hírös Hét - Kézműves vásár, 2016. augusztus 19-28.
Munkáink kíváló ajándékok külföldiek számára is!
Kecskeméti szecesszió - Színező / Art Nouveau in Kecskemét - Coloring book
Az Öreghegyi Alkotótábor mellett a nyaram egy jelentős részét, sőt már a tavasszal is, annak a kiadványnak a készítésére fordítottam, amely most már hamarosan megjelenik. Ez egy színező lesz kecskeméti szecessziós motívumokkal. A megjelenést a Hírös Heti kitelepülésünkre időzítettem, azaz 2016. augusztus 19-től lesz kapható!
Öreghegyi Alkotótábor - 2016.
Immár negyedik alkalommal vettem részt a KKK Öreghegyi alkotótáborában. Ez az Öreghegy Balaton udvari felett, de még Vászoly előtt van, gyönyörű a kilátás a Balatonra, a Tihany-félszigetre. Mivel ott nincs lehetőség nyomtatásra, ezért festeni szoktam. Eddig mindig olyan témájú képeket festettem ott, de most - egy kivétellel - balatoni témákat dolgoztam fel: pince, szőlősorok, kémény, borostyán stb.
A kivétel egy provence-i homlokzat, amit régebben kezdtem el és most végre befejeztem.
Visszakerült a Czollner térre a Nepomuki Szent János-szobor
A mai napon (2016. július 15.) visszakerült a Czollner térre a Nepomuki Szent János-szobor, amelyet szeptemberben szállítottak el. Az elmúlt hónapokban a Magyar Képzőművészeti Egyetemen Kosik Márk Titusz (ő is tagja az ART Brigádnak) dolgozott rajta, ő restaurálta. Mint ahogy már beszámoltam róla, ez a szobor volt a diplomamunkája Márknak. A szobor bal keze teljesen hiányzott, ezt ki kellett egészíteni. Sajnos, korabeli fotót nem találtunk róla, így analógiák alapján mintázta meg Márk ezt a kezet és abban a feszületet.
A szállítás és felállítás egy ilyen szobor esetében elég körülményes és nehéz, többórás munka. Úgy dél körül érkeztek meg Budapestről, 3 diák és két restaurátor tanár, valamint a darus szállítókocsi és négy órakor állt már a 4 részből álló szobor (3 rész talapzat, plusz a szobor), de még fúgázni kellett egy kicsit, talán fél 5-re végeztek vele teljesen.
A munkálatok közben többen odajöttek, örültek, hogy visszakerül és megszépült a szobor, bár olyan is volt, akinek fel se tűnt, hogy nem volt itt egy ideig.
Gondolom, majd lesz valami hivatalos átadó, újra szentelés, vagy valami hasonló, de ennek megszervezése a tulajdonosnak, azaz Kecskemét Megyei Jogú Városnak a feladata lesz.
Diplomavédés
Kosik Márk Titusz V. éves hallgató a Magyar Képzőművészeti Egyetem szobrászrestaurátor szakán. 2016. május 31-én volt a diplomavédése, mikor a kecskeméti Czollner téri Nepomuki Szent János szobor restaurálásának folyamatát mutatta be.
A bácsalmási Nepomuki Szent János-szobor szentelése
Kosik Márk Titusz IV. évfolyamos munkája volt a Magyar Képzőművészeti Egyetem szobrászrestaurátor szakán a bácsalmási Nepomuki Szent János-szobor restaurálása. 2016. május 28-án került sor a restaurált szobor felavatására és felszentelésére, amelyet Bábel Balázs Kalocsa-Kecskemét Egyházmegye érseke celebrált.
Mellékelek egy fotót, amelyen jól látszik, milyen volt a szobor a restaurálás előtt és után.
Női tagozat - Civil Klub
Női tagozat címmel nyílt 2016. április 19-én a kecskeméti Civil Klubban hét női alkotó munkáiból egy kiállítás. Az alkotók: Natter Anna, Mészáros Marianna, Kőrös Sára, Petri Ildikó, Kolek Sarolta, Ordasi Ágnes és egy dán művésznő.
A tárlat hétköznap délutánonként látogatható 15-18 között.
Mészáros Marianna kiállítása Baján
Baján a Magyarországi Németek Általános Művelődési Központjában (MNÁMK) 2016. március 22-én nyílt meg Mészáros Marianna kiállítása. A tárlaton látható a teljes caminós rézkarc-sorozat és több 2008-2013 között készült grafika. Jászberényi Matild nyitotta meg a kiállítsát, amit Weintrager Éva rendezett. Megtekinthető április 22-ig.
Közösség és művészet - KKK kiállítás, Hírös Agóra
A Hírös Agórában 2015. december 10-21. között volt megtekinthető a Kecskeméti Képzőművészek Közösségének kiállítása. A kiállításon az én grafikáim is szerepeltek.
Karácsonyi Vásár - a volt Liberté helyén
Decemebr 10-13 között a főtéren a volt Liberté helyén egy karácsonyi képzőművészeti vásárt rendeztek, ahol én is ott voltam a képeimmel.
Harmónia - Szentendre, MűvészetMalom
A Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének idei kiállításának témája a Harmónia volt. A hatalmas anyagot felsorakoztató tárlat 2015. december 5 - 2016. február 5. között tekinthető meg a szentendrei MűvészetMalom kiállítótermeiben.
Ezen a kiállításon én az összetört harmónia című grafikámmal szerepelek, amelyen a balesetet szenvedett és összetörtört OPEL látható 3 nézetből.
Kortárs Kötészet - Kortárs Grafika Biennálé - Kecskemét, Cifrapalota
A Műhely Művészeti Együttes által rendezett Kortárs Költészet - Kortárs Grafika Biennálé 2015. november 21. és december 20. között volt látható a kecskeméti Cifrapalota 2. emeleti kiállítótermében.
Összesen 24 művész olyan munkája volt látható, ahol a kortárs költészet vagy egyetlen művére, vagy egy alakjára reflektáltak. Én Erdős Virág Téli tájkép korcsolyázókkal című versét választottam, erre készült el az a grafika, amivel jelen voltam ezen a tárlaton.
A kiállítást Dobozi Eszter nyitotta meg.
A Hunyadi-díj átadása - 2015. szeptember 18.
Az idán már ötödször kapták meg a Hunyadiváros díjaként az én grafikámat a díjazottak.
Márk diplomamunkája - a Czollner téri Nepomuki Szent János szobor elszállítása
2015. szeptember 10-én, hosszú huzavona után végre elszállítani a Czollner térről a Nepomuki Szent János-szobrot, végre Budapesten az Epres kertben van a Magyra Képzőművészeti Egyetem szobrász-restaurátor műtermében. Kb. másfél év szervező munka van abban, hogy a fiamnak Márknak sikerült diplomamunkának való restaurálandó kőszobrot találni.
Hírös Hét - 2015. augusztus 13-20.
Az idén újra kint vagytunk a főtéren augusztus 13-20. között a Hírös Héten a Kézműves kirakodóvásáron. Készültünk új dolgokkal is, pl. olyan pólókkal, amelyekre a saját kecskeméti grafikáinkat transzferáltuk, illetve hűtűmágnesekkel is készültünk. Az időjárás nem volt túl kegyes hozzánk, de ennek ellenére sok érdeklődőnk és vásárlónk volt! Reméljük, hogy elégedettek a munkáinkkal!
"Összefogás a művészetért" - 2015. augusztus 13-20.
Az Itt vagyunk, támogatunk Alapítvány és a Műhely Művészeti Egyesület szervezésében az egykori Liberté Étteremben a Hírös Hét idején a Bács-Kiskun megyei képző- és iparművészek állítottak ki. Összesn 65 művész szerepelt itt egy-egy alkotásával. Én a Merre? című 2014-ben Szentendrén kiállított rézkarcommal szerepeltem a tárlaton.
A KKK az új Hírös Agóra avatásán
A Kecskeméti Képzőművészek Közösségének néhány tagja 2015. júnus 19-én az új kecskeméti Agóra avatásán egy kis bemutatót tartott. Bella Rózsa a rézkarcozás eszközeit mutatta be, Balanyi Károly pedig a szitanyomtatást. Bazán Vladimir festett, én (Mészáros Marianna) pedig egy limómetszetet nyomtattam le az érdeklődők előtt.
Mi Camino - Természet Háza, Kecskemét - 2015. május
2015. május 26-án 18 órától ismét vetítéses élménybeszámolót tartottam a 2013-as spanyolországi Szent Jakab zarándokutamról. A természet Házában még június 10-ig az a 42 darab rézkarc is, amelyeket az út élményei alapján készítettem.
Kecskeméti Képzőművészek Közössége - Szófia - 2015. április
A szófiai Magyar Intézetben 2015. április 2-én nyílt a Kecskeméti Képzőművésze Közösségének (KKK) kiállítása, ahol én képviselhettem a közösséget a megnyitón, illetve én nyitottam meg a tárlatot. A tárlat a Kecskeméti Bolgár Kisebbségi Önkormányzat segítségével jött létre.
Nekem két rézkarcom van ott most kiállítva, két temetős: az egyik a balatonudvariban lévő szívalakú sírokat, míg a másik az isztambuli Szulejmán Mecset metteltti iszlám temető sírjait dolgozza fel.
Ajándék a Kodály Iskolának - 2014. december 16.
A 1999-ben készült Ívek és szögletek című szitanyomat-sorozatomat felajánlottam a Kodály Iskola számára. Dobozi Eszter igazgatónő azon a koncerten vette át és köszönte meg, amelyet Kodály születésnapja alkalmából rendeztek 2014. december 16-án. Ott lógott a kép a kórusok felett, az orgona előtt. - A sorozat az iskola mostani (akkor még még nagyon új) épületének és a régi (most Református Gimnázium) épületének belső tereit dolgozza fel. Úgy éreztem, az két épület egyes részletei egymásnak felelgetnek, csak az egyikben ívek vannak, a másikban szögletek.
Téli Tárlat - Cifrapalota - 2014. november 21 - december 21.
A Műhely Művészeti Egyesület 2014-es Téli Tárlata november 21-től december 21-ig volt látogatható a kecskeméti Cifrapalota 2. emeleti két termében. Ezen a kiállításon én a Gehry ívei festménysorozatom két darabjával szerepeltek.
Kreatív Vásár - Kulturális és Konferencia Központ - 2014. december 14.
A Kulturális és Konfrencia Központ Kreatív Vásárára újból kitelepültünk 2014. december 14-én vasárnap. CSAK EGY NAPRA! Akinek még ajándékozási gondjai voltak, benézhetett hozzánk, találhatott kisebb, nagyobb grafikákat, amelyekből önálló ajándékok lehettek,vagy könyvjelzőket, amelyek egy-egy ajándék mellé adhatók. Voltak kifejezetten karácsonyi témáink is, de természetesen most is megtalálhatók voltak, a szokásos kecskeméti, magyaros és zenei témájú rézkarcaink is.
Garabó Kézműves vásár - 2014. szeptember 27-28.
A Szent Mihály napjához kötődő Garabó Kézműves Vásáron idén is kint leszünk Kecskemét főterén. Lehet velünk találkozni, megnézni a munkáinkat és ha tetszett, akkor akár vásárolni is!
AKCIÓ a Garabó Vásárra: ha vásárlása eléri az 5.000 Ft-ot, egy 12 darabból álló, a mi grafikáinkból összeállított kecskeméti képeslapmappát adunk ajándékba.
Művésztalálkozó Király József kertjében - 2014. szeptember 6.
Idén is összegyűltek a művészek és műpártolók Király József kertjében, hogy beszámoljanak és bemutassák, hogy mivel fogalkoztak az elmúlt időszakban. Most kivételesen nem grafikákat, hanem az öreghegyi alkotótáborban készült festménysorozatomat mutattam be. - Mészáros Marianna: Gehry ívei 1-5. (Bilbao, Guggenheim Múzeum)
Öreghegyi alkotótábor - 2014. július 20-26.
A Kecskeméti Képzőművészek Közösségének (KKK) szervezésében a Balaton-felvidék egy kis házában 2014. július 20-26. között zajlott az Öreghegyi alkotótábor. A táborban résztvettek: Ugray Zsuzsa, Kőrös Sára, Balanyi Károly, Gyalai Béla, Strohner József, Szikora Imre és én, Mészáros Marianna.
A táborban zömében a tavalyi spanyolországi élményeimből született néhány festmény (pl. a bilbaói Guggenheim Múzeumról, vagy egy virágos erkélyről, egy búzatábláról pipacsokkal "alulnézetből" és régi házfalkon lévő lámpákról)
MI CAMINO - AZ ÉN CAMINÓM - kiállítás - 2014. július 3-16.
2014. július 3-án nyílt meg a Kecskeméti Kortárs Művészeti Műhelyek Kápolna Galériájában (Nemzetközi Kerámia Stúdió, Kápolna u. 13.) a spanyolországi Szt. Jakab zarándokút élményeiből született 42 rézkarcomból a kiállítás, amely július 16-ig látogatható. A kiállítás zárásaként július 16-án szerdán 17 órakor egy élménybeszámolót tartok a caminóról.
A kiállítást Virág Ágnes művészettörténész nyitotta meg, de előtte még Kiss Péter a Budapesti El Camino Klub vezetője beszélt a caminóról.
Hírös Hét - Kézművesvásár - 2014. június 23-29.
Egy éves kihagyás kint voltunk Kecskemét főterén a Hírös Hét Kézművesvásárán. A Tourinform iroda előtti sátorban, ahol megtekinhetők voltak a munkáink, lehetett kérdezni és persze vásárolni is!
Kecskemét arcai III. - Kulturális és Konferencia Központ - 2014. március
A XXIX. Kecskeméti Tavaszi Fesztivál nyitó eseményeként 2014. március 14-én nyílt meg az országosan meghirdetett Kecskemét arcai III. című pályázat kiállítása. Én a Kakukktojás című rézkarc-sorozatommal szerepelek rajta, amely a Rudolf-laktanya lepusztult tereit ábrázolja a Cifrapalota egyik díszível együtt. A zsűri Különdíjjal jutalmazott ezért az alkotásomért. A többi díjazott: I. díj Lőrincz Luca, II. díj A. Varga Imre, III. díj Balanyi Károly, a másik Különdíjat Ugray Zsuzsa kapta.
Kreatív Vásár - Kulturális és Konferencia Központ - 2013. december 15.
A Kulturális és Konferencia Központ által szervezett Karácsony előtti Kreatív Vásárán mi is jelen leszünk és árusítjuk a munkáinkat. Szeretettel várunk minden érdeklődőt és vásárlót!
Kortárs Költészet - Kortárs Grafika - Cifrapalota - 2013. november 8 - december 21.
A Kortárs Költészet - Kortárs Grafika Biennálé idei tárlata 2013. november 8-án nyílt meg a Cifrapalotában a Műhely Művészeti Egysület és a Kecskeméti Kortárs Művészeti Műhelyek szervezésében. Én a Vasánap délután Logronoban című rézkarcom 3 egyre világosabb színnel lenyomtaott példányával szerepelek ott.
4×50 kiállítás a Kulturális és a Konferencia Központban - 2013. október 24 - november 8.
Bruncsák András festőművész, Mészáros Marianna grafikusművész, Takács István keramikus és Walter Gábor festőművész közös kiállítását 2013. október 24-én nyitotta meg Loránd Klára a Bozsó Gyűjtemény kurátora.
Mi Camino - élménybeszámoló a Kereskedelmi és Iparkamarában - 2013. október 29.
Az idén nyáron megtett spanyolországi Szent Jakab zarándokutamról, az EL CAMINOról tartottam a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamarában 2013. október 29-én egy élménybeszámolót vetítéssel.
Garabó Vásár - 2013. szeptember 20-22.
Az idei Garabó Szent Mihály napi Vásáron mi is kiálltunk, és mindenki megnézhette, megvásárolhatta a munkáinkat. A Kulturális és Konferencia Központ előtti téren a XXIV. Népzenei Találkozó ideje alatt rendezték meg az 1920-30-as évek hangulatát idéző kézműves vásár.
X. Kecskeméti Acélszobrászati Szimpozion - 2013. augusztus 5-21.
A KÉSZ Kft. által sponzorált KASZ2013 - X. Kecskeméti Acélszobrászati Szimpozion idei résztvevői Szurcsik József, Szanyi Borbála, Kecskeméti Sándor, Collin Hope, Vincze Ottó, Lata Upadhyaya, Ujj Zsuzsa, Majoros Gyula, Tettamanti Béla, valamint Paráda Zoltán, Kosik Márk Titusz, Lipkovics Péter
Az ART Brigádból Kosik Márk Titusz az egyik segítő volt, ő főleg Kecskeméti Sándor munkáját segítette.
Múzeumok Éjszakája - Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézet
A Múzeumok Éjszakáján, azaz 2013. június 22-én ünnepélyes keretek között adtam át a Kodály Intézetnek azt a Kodály munkásságát feldolgozó rézkarc-sorozatom, amely a tavalyi Kodály Fesztivál díjat kapott. Nemes László Norbert igazgató úr megköszönte az ajándékozást és azt ígérte, hogy méltó helyet keresnek a kép számára.
OKTV díjkiosztó
2013. május 31-én a budapesti Móricz Gimnáziumban a 2013-as OKTV helyezettjeit köszöntötték, és tantárgyanként és kategóriánként egy-egy felkészítő tanárnak díjat adományoztak. Szekeres Alexandra a KEMU Kondor Béla művészeti tagozatának 12. évfolyamos diákja megnyert az idei művészettörténet OKTV-t és én a felkészítő tanár a Bonis Bona - A Nemzet Tehetségeiért díjat vehettem át.
Estem díj - Katona József Színház
A Kecskeméti Est 2009 óta a közönség szavazatai alapján adja át minden évben 10 kategóriában a színházi évad végén az Estem díjat, amelyet minden évben más készített, az idei Estem díj az én rézkarcom volt, és 2013. május 31-én adták át.
Fotók: Kecskeméti Hírhatár
XXXVII. Szegedi Nyári Tárlat - Reök Palota
Az idei Szegedi Nyári Tárlatra közel 730 művet adtak be és ebből kb. 150 került kiállításra. A Reök Palotában 2013. május 17-én délután volt a megnyitó. Roskó Gábor megnyitója után díjakat adtal át. A Hungarian pachwork 1-4. rézkarcokkal szerepelek a tárlaton, amely július 7-ig látogatható.
VI. Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennálé - Cifrapalota
A VI. Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennálé témája az Angyal volt. A kiállításat Fekete György az MMA elnöke nyitotta meg és 2013. március 14 - május 19. között tekinthető meg a Cifrapalotában, azaz a Kecskeméti Katona József Múzeum Képzőművészeti Gyűjteményében. Én az Angyalból sosem elég című rézkarcommal szerepelek a tárlaton.
Kodály képzőművészeti pályázat a Kulturális és Konferencia Központban
"Legyen a zene mindenkié" címmel hirdetett képzőművészeti pályázat anyagából 2012. decemebr 8-án nyílt kiállítás a Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központban, ahol én a Kodály-sorozatommal a Kodály Művészeti Fesztivál díját kaptam. A másik két díjazott Hollósy Katalin és Ugray Zsuzsa volt.
Kreatív Vásár a Kulturális és Konferencia Központban - 2012. december 15.
A Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központ Kreatív Vásárán mi is részt vettünk, árusítottuk karácsonyi és egyéb (magyaros, kecskeméti és zenei) témájú rézkarcainkat, képeslapjainkat, könyvjelzőinket és falinaptárainkat 2012. december 15-én szombaton 10-18 óráig!
Aki ezen a napon ott vásárolt tőlünk Magyarország 2013-as vagy Zene 2013-as falinaptárt, azok között kisorsoltunk egy "Kodály a tanár" című eredeti számozott, szignált rézkarcot, amelyet a Kodály Művészeti Fesztivál díjával tüntettek ki a "Legyen a zene mindenki" című Kodály képzőművészeti pályázaton. A pályázat kiállítása, és a felajánlott kép is látható a Kulturális és Konferencia Központ 4. emeleti kiállítótermében. A nyereménygrafikát Barna Gábor nyerte meg
Bécsi kirándulás Klimt jegyében - 2012. november 24.
Az idén 150 éve született osztrák szecessziós festő Gustav Klimt emléke előtt tisztelegve egész évben több tárlat is nyílt Bécsben. Mi a frissen megnyílt Klimt Villát és a Belvedere-ben a Klimt 150 című kiállítást néztük meg. Utána persze a szabadidőben egy kis nézelődés, evés-ivás az adventi vásárban. Bővebb leírás a blogban: http://artbrigad.blogspot.hu/2012/11/becsi-kirandulas-klimt-jegyeben.html
20 éves a Műhely Művészeti Egyesület - Cifrapalota
Az 1992-ben létrejött Műhely Művészeti Egyesület 20 éves Jubileumi tárlata a Cifrapalotában. Az egyesület elnöke Benes József, a kiállítást Kovács Zita művészettörténész nyitotta meg, és Virág Ágnes rendezte.
Én a Várakozás 1-3. és a Sikert sikerre halamozva szenvedjük el kudarcainkat 1-4. című rézkarc-sorozatommal szerepelek a kiállításon.
Nyári termés - művészszeánsz Király József kertjében és a Művész Kávézóban
Már 11. éve, hogy Király József a kertjébe hív művészeket, akik egy rögtönzött tárlaton bemutatják a nyáron kászült munkáikat és beszélnek azokról. Én a Visszatérés 1-3. és a Perugia 1-3. rézkarcsorozatommal vettem részt az eseményen. Egy válogatás a negyközönség számára is látható a Művész Kávézóban.
Hírös Hét - Kézműves Kirakodóvásár - 2012. augusztus 18-26.
Az idei Hírös Héten is kint voltunk Kecskemét főterén a Touinform Iroda előtti pavilonban, ahol lehetett velünk személyesen találkozni is amellett, hogy a Kézműves Kirakodóvásár keretében árusítottuk a munkáinkat. Főleg kecskeméti, magyaros és zene témákban, szuvenír jellegű grafikákkal és akverallekkel készültünk, és az ezekből összeállított képeslapokkal, könyvjelzőkkel és 2013-as falinaptárral, de aki eljött megnézhette (és meg is vásárolhatta) az egyéb témákban készült munkáinkat is.
Város- és Faluvédők Szövetsége (Hungaria Nostra) XXXI. Országos Találkozó és Konferencia
A Város- és Faluvédők Szövetsége (Hungaria Nostra) XXXI. Országos Találkozója és Konferenciája 2012. július 5-7. között volt a kecskeméti Városházán. Az idei téma a szecesszióra volt felfűzve, az előadások és a kiállítások is ezzel a témával voltak kapcsolatosak. A szervezést a Kecskeméti Városszépító Egyesület végzezte, amely egyesületnek mi is tagjai vagyunk, így igyekeztünk segíteni, amiben tudtunk.
Érdekes a program, nagyon jó előadások, kiállítások voltak és egy kirándulás volt a záróesemény.
Lehetőséget kaptunk árusításra is, a kecskeméti, illetve szecessziós témájú munkáinkat árusítottuk.
Múzeumok Éjszakája - Élet a régi Kecskeméten - 2012. június 23.
A Múzeumok Éjszakáján a Kulturális és Konferencia Központban a facebookon szerveződött "Élet a régi Kecskeméten" csoport rendezésében árusíottuk a Kecskeméttel kapcsolatos munkáinkat (képeslapok, rézkarcok, akvarellek), illetve olyan könyveket, amelyek Kecskemétről szólnak, pl. Tóth Sándor kecskeméti fotóból összeállított kiadványt.
Ex Libris kiállítás - Debrecen
A debreceni Benedek Elek Könyvtár Ex Libris pályázatot hirdetett, és az összegyűlt anyagból kiállítás rendez, amely 2012. június 18- július 16. között tekinthető meg. Én három rézkarc munkával szerepelek.
Kosik Petra Genovéva és Kosik Márk Titusz kiállítása - 2012. május 11-26.
Kosik & Kosik címmel nyílt az ART Brigád másik két tagjának, a gyermekeimnek, azaz Kosik Petra Genovévának és Kosik Márk Titusznak a kiállítása a Kecskeméti Ifjúsági Otthon Diákgalériájában 2012. május 11-én 18 órakor, amelyet Szikora Imre képzőművész barátunk nyitott meg. Képek a megnyitóról és a kiállított munkákról.
Kecskeméti KultúrPlacc - 2012. március 17.
2012. március 17-én a kecskeméti Három Gúnár RendezvényHázban a Kecskeméti KultúrPlacc rendezvényen, ahol Fábián Juli és a Zoohacker koncert volt a fő attrakció, mi is ott voltunk a kecskeméti és a zenei témájú grafikáinkat állítottuk ki.
MROE közgyűlés - Budapest 2012. február 25.
A Magyar Rajztanárok Országos Egyesületének éves közgyűlése 2012. február 25-én volt Budapesten a Szent Imre Gimnáziumban. Ebben az évben Rózsavölgyiné Tomonyák Gitta mellett én (Mészáros Marianna) kaptam MROE emlékérmet. Nagy megtisztelés ez számomra.
LÁTLELET II. - Kecskeméti képzőművészek kiállítása Debrecenben
LÁTLELET II. címmel mutatkozott be a Kecskeméti Képzőművészek Közössége (KKK) a debreceni Kölcsey Kulturális és Konferencia Központban.
Megnyitó 2012. február 1-én 17 órakor volt, a kiállítást ifj. Gyergyádesz László nyitotta meg.
Én ezen a kiállításon a teljes Liszt-sorozatommal vettem részt.
Mészáros Marianna: Liszt Ferenc Transzcendens etűdök 1-12. - rézkarc, akvatinta, 2011.
Ex Libris pályázat
Felhívás - Nemzetközi ex libris pályázat!
A K.B.K. Magyar ex libris és kisgrafika gyűjtő egyesület, a Debreceni Városi Könyvtár Benedek Elek Könyvtára pályázatot hirdet a 2012. június 18-i 17 órakor megrendezésre kerülő nemzetközi ex libris kiállításhoz. Minden alkotótól legalább 1 db, maximum 5 db munkát várunk, tematikai, műfaji, tartalmi és méret megkötés nélkül, az alábbi címre:
Debreceni Városi Könyvtár Benedek Elek Könyvtár
Debrecen, Piac u. 68.
4024
Az alkotásokat legkésőbb 2012. május 31-ig kérjük a könyvtár címére elküldeni!
A kiállításon mindenki részt vehet, illetve minden beküldésre került alkotás kiállításra kerül! A kiállítás anyagáról katalógus készül, illetve az alkotásokról és a megnyitóról készült képes beszámoló felkerül a könyvtár Facebook oldalára, illetve a Magyar Ex Libris Facebook oldalra.
A kiállított anyag a későbbiekben a Benedek Elek Könyvtár gyűjteményébe kerül.
Érdeklődni lehet: exlibris2012@gmail.com e-mail címen, Tomasovszki Anitánál 06-52/502-431 telefonszámon, vagy a Facebook oldalunkon Benedek Elek Könyvtár:
http://www.facebook.com/pages/
A Cambridge-i Histon roadi temető barátikörének hírlevele
Még frissiben, 2011. novemberében mikor elkészült, elküldtem a cambridge-i Histon roadi temetőről készült rézkarcomat a temető baráti körének. Nagyon aranyosak voltak rögtön válaszoltak, azt írták, ha belaegyezem, szívesen megjelentetnék a következő hírlevelük címlapján a grafikámat. Most megküldték a januári hírlevelet, íme!
Árusítás a Kecskeméti Ifjúsági Otthon Karácsonyi Vásárán
A Kecskeméti Ifjúsági Otthon Régmúlt idők karácsonya című rendezvényén 2011. december 9-11. (péntektől vasárnapig) 10-19 óráig a tükörteremben árusítottuk a rézkarcainkat, könyvjezőinket és naptárunkat. Készültünk külön karácsonyi témájú alkotásokkal is, de a szokásos kecskeméti és magyaros témájú munkáik is jelen voltak.
Katona József grafikai pályázat - Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központ
Katona József grafikai pályázat anyaga 2011. november 2-30 között volt látható a Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központ panoráma termeiben
IX. Kortárs Költészet - Kortárs Grafika Biennálé - Cifrapalota
A Műhely Művészeti Egyesület által szervezett biennálé november 9-én nyílt meg a Kecskeméti Képtárban, azaz a Cifrapalotában. Nekem az "Attól félek, hogy egy lépcsőn fogok meghalni" című Karafiáth Orsolya ihlette rézkarc-sorozatom szerepel a kiállításon.
Mészáros Marianna kiállítása - Tiszakécske, Református Galéria
2011. október 9-30. között volt látható a tiszakécskei Református Galériában a kiállításom, amelyet Balanyi Károly nyitott meg.
Bécsi kirándulás - 2011. október 8.
Délelőtt a bécsi Kunsthistorisches Museumban az állandó gyűjtemény festményei között vezettem végig a tanítványaimat. A festmények mellett megnéztem a Nagyszentmiklósi kincset, amelyet eddig mindig eléggé eldugtak, de most igazán impozásan van kiállítva. Egy kis szabadprogram után, délután a Paterbe mientünk, ahol a tavasszal megnyílt Madame Tussauds Panoptikumában szemlétük meg a hírességeket testközelből.
Nyári Termés - Művész Kávézó
A szeptemberi Király József kertjében tartott Nyári termés rendezvényből egy kis ízelítő volt látható 2011. szeptember 22 - október 6. között a Művész Kávézóban. Én a Bozsó Kecskemétje című rézkarcommal szerepeltem.
Nyári termés
2011. szeptember 3.
Már többéves hagyománya van a Király József kertjében rendezett találkozónak, ahol a művészek bemutatják a nyáron készült munkáikat és egy kicsit beszélnek róla. Idén én is a meghívottak között voltam.
Hírös Hét, Kézműves kirakodóvásár - 2011. augusztus 20-28.
Kecskemét főterén fogjukárusítani a kecskeméti és egyéb souvenier jellegű grafikáinkat és akverelljeinket. Remek kisméretű, könnyű (utazáskor könnyen szállítható), ugyanakkor igényes, különleges ajéndékok lehetnek ezek külföldi barátok, rokonok ismerősök számára Kecskemétről, Magyarországról! Keressenek bátran!
Anglia - 2011. július 31 - augusztus 13.
Egy nyelvtanfolyamon vettem részt az Európai Bizottság Egész életen át tartó tanulás programjának segítségével, azaz ők finanszírozták az összes költségemet. Rengeteg fotót készítettem, amelyből remélhetően készülnek majd grafikák vagy festmények hazaérkezésem után. Különösen a középkori építészet (lakóházak, kápolnák és katedrálisok) vonzott, de mindent fotóztam a következő helyszíneken: Cambridge, York, Ely, London. Íme egy kis ízelítő a fotók közt. Aki többre kíváncsi olvashatja a naplómat a blogon:
http://artbrigad.blogspot.com